Ledigt jobb: Konditoribiträde
- Jobb
- Cafépersonal sökes till Gunnarsons Specialkonditori
Cafépersonal sökes till Gunnarsons Specialkonditori
Gunnarsons Specialkonditori ABStockholms län, Stockholm
Tidigare erfarenhet är önskad
Om arbetsplatsen
Gunnarsons Specialkonditori är ett klassiskt konditori grundat 1931. VI har bageri, butik och café i samma lokaler på Götgatan i Stockholm. Här bakar vi allt ifrån matbröd och sötebröd till tårtor, bakverk, praliner och glass, för hand och med riktiga råvaror. Vårt café i två plan har plats för 130 gäster och är en omtyckt mötesplats på Södermalm. Vi erbjuder anställning i ett mycket välfungerande företag med grymt trevliga kollegor och engagerade chefer. Att trivas på arbetet är A och O!
Om dig
Du har fingertoppskänsla för service och älskar att möta kunder och människor. Du har flera års meriterande erfarenhet från café/restaurang, inkl. barista. Du gillar att arbeta, hugger in där det behövs och ger det där lilla extra som gör att arbetsdagen blir rolig. Självklart är du förtjust i bröd, bakverk och kaffe!
Ordning och noggrannhet, både i själva arbetet och med städning och hygien, är en självklarhet för dig.
Vi ser gärna att du även har erfarenhet av enklare arbete i kallkök då bl.a. smörgåsberedning kan förekomma bland dina arbetsuppgifter.
Om arbetsuppgifterna
Dina huvudsakliga arbetsuppgifter är att med smittande entusiasm möta gästerna i vårt café. Det innebär att göra kaffe, rekommendera och sälja kakor och bakverk, ta hand om disk och skapa en trivsam atmosfär.
Vi har kollektivavtal.
Tjänsten är på ca 80 %. Varierande arbetstider. Vi har öppet kl. 7-20 på vardagar, 7.30-18 på lördagar och 10-18 på söndagar.
Start omgående. Rekrytering sker löpande så vänta inte med att skicka in din ansökan.
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb