Ledigt jobb: Hotellreceptionist
- Jobb
- Barception-medarbetare till Comfort Hotel Xpress Stockholm Central
Barception-medarbetare till Comfort Hotel Xpress Stockholm Central
Strawberry Services ABStockholms län, Stockholm
Tidigare erfarenhet är önskad
26 dagar kvar
att ansöka till jobbet
Vi är Comfort Hotel® – en hotellkedja som lovar att ge våra gäster det de behöver och slippa onödigt. Vi har bra lägen, urban design och erbjuder utvalda tjänster, men servicen vi ger är fantastisk. Vi siktar på att vara lätta på plånboken, ha lätt tillgång, vara lätta att njuta av och sist men inte minst – vara lätta på planeten. Comfort Hotel® är en del av Strawberry.
Redo att bli en del av vår besättning?
På Comfort Hotel Xpress Stockholm Central håller vi det äkta, urbant och enkelt. Vi ger våra gäster det de behöver och slår bort fluffet, och skapar en plats där både lokalbor, resenärer, startups och världsomseglare känner sig hemma. Vi söker nu en medarbetare till vår barception som förstår vår stämning – någon som vet hur man får gäster att känna sig välkomna, uppladdade och inspirerade. Comfort Hotel har tagit den oemotsagda positionen som Nordens ledande budgethotellkedja.
Vad du kommer att göra:
- Välkomna gästerna med ett vänligt och rakt på sak-beteende, och sätta tonen för en bra vistelse
- Sköta in- och utcheckningar, bokningar och förfrågningar, samt gästförsäljning från deli och barception, för att säkerställa en smidig och sömlös upplevelse
- Stötta gästerna med allt från lokala tips till insiderrekommendationer, och skapa en koppling som går utöver det basala
- Hålla Barception pulserande med energi och positivitet, och arbeta nära med kollegor för att upprätthålla Comforts lättsamma, urbana stämning
- Dina arbetstider ligger mellan 07:00 – 23:00, inklusive helger och helgdagar.
Är det du vi söker?
- Du är positiv, tillgänglig och trivs i en snabb och urban miljö
- Du är spänd på att vara en del av ett mångfacetterat team med kollegor från olika bakgrunder
- Du är naturlig när det kommer till att skapa kopplingar och få gäster att känna att de är exakt där de ska vara
- Du är snabb på foten och anpassar dig efter vad dagen än bär på – alltid med ett leende
- Ervarhet inom gästservice eller kundservice är meriterande, men det är din personlighet och driv som verkligen räknas
Som medarbetare i barception på Comfort Hotel behöver du vara flytande i både engelska och svenska. Ytterligare språkkunskaper kan vara en fördel i din ansökan.
Det lilla extra vi erbjuder våra medarbetare på Strawberry
Vi tror på att göra saker enkelt – inte bara för våra gäster, utan också för vårt team. Här är vad du får:
- En snabb och energisk arbetsmiljö som värdesätter din individualitet
- Möjligheter att växa och sätta din prägel inom Strawberry-koncernen
- Personalrabatter och priser för vänner och familj på våra 200+ hotell
- Fyra fria hotellnätter varje år
- 25 % rabatt på mat och dryck på våra restauranger och barer
- Söta erbjudanden på upplevelser, resor, detaljhandel och mer.
- Tillgång till ett digitalt utbildnings- och utvecklingsverktyg med vissa obligatoriska och MÅNGA andra kurser.
Om Strawberry
Strawberry är inte ditt genomsnittliga hotellbolag. Med över 240 hotell, 120 restauranger och 20 spa-anläggningar skapar vi tusentals upplevelser varje dag. Byggt på våra kärnvärden – energi, mod och entusiasm – håller vårt team på 20 000 medarbetare från 166 länder oss framåtriktade.
Perfekt match, eller hur?
Sök nu och bli en del av ett team som gör varje vistelse enkel, urban och oförglömlig. Vi granskar ansökningar fortlöpande, så vänta inte – tjänsterna kan tillsättas innan deadline. Vi rekryterar både för heltidsanställning upp till 75 % och för tillfälligt extra arbete.
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb