ACADEMIC WORK SWEDEN AB - Logo

IT- och Techstudent till Kundsupport (Deltid/Helg)

ACADEMIC WORK SWEDEN AB

Stockholms län, Stockholm

Tidigare erfarenhet är önskad

179 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Är du IT- eller techstudent med minst två år kvar av dina studier? Söker du en flexibel roll som passar din utbildning? Gå med oss för att få praktisk erfarenhet av tekniskt support, kundservice och problemlösning!

Om rollen

Envirotainer erbjuder leasinglösningar för temperaturkontrollerade containrar för transport av temperaturkänsliga läkemedelsprodukter. Avdelningen Operations inkluderar Kundservice, Logistik, Skadehantering, Globalt servicenätverk samt Tillförlitlighet & Cold Chain Services, som arbetar tillsammans för att säkerställa att kunderna får rätt containrar till rätt tidpunkt och samtidigt stödjer framgångsrika transporter.

Som en del av Kundservice-teamet kommer du att vara kundens första kontaktled, där du ger högkvalitativt stöd och hjälper till att leverera en utmärkt kundupplevelse genom hela transportprocessen.

Rollen: I denna roll är du länken mellan Envirotainer, dess kunder och partners. Du ger support på första linjen via e-post och hjälper till att lösa frågor relaterade till produkter, tjänster och grundläggande tekniska problem. Du hanterar kundärenden samtidigt som du säkerställer en hög servicenivå och kundnöjdhet.

Eftersom kundsupporten är tillgänglig dygnet runt, arbetar du två helgskift per månad (00:00–12:00 eller 12:00–00:00) med jourberedskap. Du kan också ibland arbeta under globala helgdagar. Din månatliga schemaläggning varierar, med ett minimum av fyra betalda timmar per skift. Mer detaljer kommer att tillhandahållas under rekryteringsprocessen.

Introduktion för rollen kommer att hållas efter sommaren, dagtid på plats.

Arbetsuppgifter

  • Ansvarig för inkommande kundärenden, telefonsamtal och e-postmeddelanden
  • Guide för felsökning för kunder
  • Överlämna uppgifter till heltidsanställda som hjälper dig att lösa problemen när vardagen börjar

Vi söker dig som

  • Har minst 2 år kvar på din eftergymnasiala utbildning med inriktning mot IT eller Tech
  • Utmärkta engelska kommunikationsförmågor – muntligt och skriftligt, då detta är det språk du kommer att kommunicera på
  • Stort intresse och god kunskap inom IT och datorer

Som person är du:

  • Flexibel
  • Lösningsorienterad
  • Modig
  • Initiativrik

Övrig information

  • Start: Augusti
  • Omfattning: Deltid, helgskift och jourberedskap under globala helgdagar
  • Läge: Flexibelt, hemifrån
  • Övrigt: Introduktion för rollen hålls efter sommaren, under kontorstid 8-17 på plats

Vår rekryteringsprocess

Denna rekryteringsprocess hanteras av Academic Work och det är vår kunds önskan att alla frågor gällande tjänsten riktas till Academic Work.

Vår urvalsprocess är löpande och annonsen kan stängas innan rekryteringsprocessen är avslutad om vi har gått vidare till nästa fas. Processen inkluderar två tester: ett personlighetstest och ett kognitivt test. Testen är verktyg för att hitta rätt talang för rätt position, för att möjliggöra jämlikhet, mångfald och en rättvis process.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Rabattkod - Rabattkod hos InkClub SE
    Mån, 29 jun 2026 - 10:00
  • Opinionen - Novus opinionsmätning 2026-06-17 – Socialdemokraterna tappar
    Ons, 17 jun 2026 - 09:35
  • Statsskulden - Statsskulden – nivå, BNP-andel och utveckling till 2026
    Mån, 8 jun 2026 - 09:59
  • Inflationen - Inflationen maj 2026 – KPIF ökar till 1,5 procent
    Tors, 4 jun 2026 - 08:30
  • Kommun - ödeshög kommun – fakta & statistik
    Tis, 19 maj 2026 - 00:35