Lex-Man i Stockholm AB - Logo

Bagare och konditor sökes till Lexman

Lex-Man i Stockholm AB

Stockholms län, Stockholm

Tidigare erfarenhet är önskad

179 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Är du en utbildad bagare och konditor som älskar doften av nybakat bröd, men som tröttnat på att alltid se samma fyra väggar? Hos Lexman får du det bästa av två världar: tryggheten i en stabil anställning och spänningen i att få arbeta i bagerierna hos branschens största aktörer.

Om tjänsten

Som bagare hos Lexman är du vår ambassadör ute hos våra kunder. Vi samarbetar med de stora namnen inom dagligvaruhandeln – ICA, Coop, Willys, Hemköp och City Gross.

Arbetet är varierande. Ibland kliver du in i ett långt uppdrag där du blir en naturlig del av gänget under en längre period, och andra gånger hoppar du in där behovet är som störst och räddar dagen med din expertis. Du arbetar oftast i team med andra duktiga bagare, vilket gör att vi lägger stor vikt vid din samarbetsförmåga.

Vi söker dig som:
  • Har en avslutad bageri utbildning.

  • Har gedigen arbetserfarenhet från både bageri och konditori.

  • Talar och förstår god svenska, då kommunikation är nyckeln till ett säkert och effektivt samarbete.

  • Trivs med att arbeta i team och har en positiv inställning till nya miljöer.

  • Är prestigelös, punktlig och stolt över ditt hantverk.

Varför Lexman?

Vi är inte vilket bemanningsföretag som helst. Lexman är ett auktoriserat bemanningsföretag, vilket innebär att vi följer alla regler och avtal för att du ska ha en trygg arbetsplats. Vi erbjuder:

  • Konkurrenskraftig lön.

  • Möjligheten att bygga ett enormt nätverk inom dagligvaruhandeln.

  • En varierad vardag där du får utvecklas genom olika sätt att arbeta.

Är du vår nästa stjärnbagare?

Passar beskrivningen in på dig? Tveka inte att skicka in din ansökan redan idag! Vi går igenom urvalet löpande.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Styrräntan - Styrräntan kvar på 1,75 % – Riksbanken signalerar stabilitet
    Tors, 29 jan 2026 - 14:02
  • Opinionen - Opinionsläge: Demoskop januari 2026 – Vänsterpartiet ökar
    Tors, 29 jan 2026 - 09:35
  • Statsskulden - Statsskulden – Sveriges skuld stiger men är historiskt låg
    Tis, 13 jan 2026 - 09:59