Hoppa till innehållet
Uniflex AB - Logo

Receptionist till centrala Göteborg – Tillfällig tjänst

Uniflex AB

Västra Götalands län, Göteborg

Tidigare erfarenhet är önskad

179 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Är du social, framåt och glad? Gillar service och har erfarenhet av att arbeta som receptionist sedan tidigare?

Då söker vi på Uniflex dig! Vi söker dig som tex studerar, har ett annat deltidsjobb, eget företag eller liknande och som är tillgänglig när ordinarie personal är frånvarande av olika anledningar. Arbetstider är dagtid, måndag-fredag.

För tjänsten så är det krav att du har en sysselsättning på över 50%.

Dina arbetsuppgifter:

Här kommer du att arbeta i vår kunds reception, placerad i centrala Göteborg. Ute hos kund så kommer du sitta i en välbesökt reception där folk från hela världen kommer på besök. Under din arbetsdag kommer du bemanna receptionen samt deras växel. Du jobbar här med att välkomna externa och interna besökare, hjälpa dessa i sina olika ärenden, svara i telefon, boka taxi och är alltid redo för att hjälpa och lösa besökares problem.

Uppdraget kommer starta omgående och pågå tillsvidare. Även under julperioden kommer du att arbeta extra för att täcka upp för semester för ordinarie personal. Det kommer även uppstå situationer där ordinarie personal är sjuk eller har möten inplanerade och behov av arbete då finns.

Vem är du?

Vi söker dig som är serviceminded, flexibel och prestigelös i ditt arbete. Du gillar mötet med människor och att få vara ansiktet utåt för bolaget. Du har tidigare erfarenhet av något serviceyrke och såklart extra meriterande ifall detta varit i reception/växel.

Om verksamheten:

Urval sker löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan annonstiden har löpt ut.

Uniflex är ett auktoriserat bemanningsföretag som arbetar med uthyrning och rekrytering. Uniflex finns i Sverige, Norge och Finland. I Sverige är vi drygt 3 000 anställda och finns på ett 40-tal orter. Vi är medlemmar i Almega Kompetensföretagen samt Byggföretagen och har kollektivavtal med LO, Byggnads, Unionen och Akademikerförbunden. Uniflex är kvalitets-, miljö- och arbetsmiljöcertifierade enligt ISO 9001, ISO 14001 samt ISO 45001.

På Uniflex ser vi våra medarbetare som vår viktigaste tillgång och därför erbjuder vi följande:

  • Kollektivavtal
  • Tjänstepension
  • Friskvårdsbidrag och andra personalförmåner
  • Försäkringar
  • Marknadsmässig lön
  • Karriär och utveckling

Vi söker ständigt efter nya kollegor som arbetar i enighet med våra värderingar: affärsfokus, engagemang, glädje och ansvarstagande.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Opinionen - Novus opinionsmätning 2026-06-17 – Socialdemokraterna tappar
    Ons, 17 jun 2026 - 09:35
  • Statsskulden - Statsskulden – nivå, BNP-andel och utveckling till 2026
    Mån, 8 jun 2026 - 09:59
  • Inflationen - Inflationen maj 2026 – KPIF ökar till 1,5 procent
    Tors, 4 jun 2026 - 08:30
  • Rabattkod - Upp till 25% rabatt på upplevelser till mamma – Fira mors dag med Live it
    Tis, 26 maj 2026 - 12:00
  • Tips - Skapa en professionell hemsida med AI – därför byggde jag Deffe.com
    Tis, 19 maj 2026 - 22:28
  • Kommun - ödeshög kommun – fakta & statistik
    Tis, 19 maj 2026 - 00:35