Upptäck hur mycket du kan spara genom att jämföra lån, kreditkort, försäkringar, nätmäklare, sparkonton och elavtal. Ett byte kan vara enklare än du tror!
Upptäck hur mycket du kan spara genom att jämföra lån, kreditkort, försäkringar, nätmäklare, sparkonton och elavtal. Ett byte kan vara enklare än du tror!
Norrbottens län, Arjeplog
Tidigare erfarenhet är önskad
Silver Resort – navet för turism och biltestverksamhet i Arjeplog – är en hotellkedja med fokus på testindustri, konferenser, event och vinterturism. Vårt syfte är att ge våra gäster en helhetsupplevelse med bästa service, det bästa boendet och spännande event.
Som servitör/servitris hos oss måste du ha rätt personlighet: vara öppen, utåtriktad, framåt, social och gilla att möta människor från hela världen. Du ska kunna ge dem ett personligt och professionellt bemötande. Våra restauranger växlar snabbt i gästantal och har ofta stora bokningar samt VIP-sällskap, vilket kräver stor flexibilitet. Du måste ha lätt för att anpassa dig till snabba förändringar, vara handlingskraftig och stresstålig. Med goda kunskaper inom mat och dryck tar du med glädje hand om våra gäster till bords. Du bör vara en bra lagspelare då du arbetar tätt med köket, där samarbetet är A och O.
Våra gäster varierar från pubgäster som vill ha en enkel middag och en öl, till högt uppsatta affärsmän och VIP-grupper som önskar en exklusiv trerättersmiddag och välutvalt vin. Du bör ha en fingertoppskänsla för hur gästen vill bli bemött, men utan att göra skillnad i servicegrad. Alla våra gäster ska lämna hotellet med känslan av att de vill komma tillbaka!
Att arbeta på något av våra 4-stjärniga hotell i centrum för den internationella biltestindustrin är en annorlunda upplevelse. Det är inte att förknippa med ett traditionellt säsongsarbete med semestrande partygäster. De flesta av våra gäster är här för att arbeta; de är vana vid högklassig standard, professionell service och ett personligt bemötande. Därför lägger vi stor vikt vid att rekrytera personer med rätt inställning, som förstår värdet av det lilla extra, och som har förmågan att vara utåtriktade och aktiva i sitt bemötande. Vi möter upp gästen, arbetar med hjärtat och har en positiv inställning.
Till vintersäsongen 2026/27 söker vi nu ett antal personer som tillsammans med oss vill jobba i en spännande och intensiv bransch. Eftersom våra gäster är internationella kommer du att tala engelska största delen av din arbetstid. Ett krav är några års yrkeserfarenhet, goda mat- och dryckeskunskaper samt rätt personlighet. Arbetet är i huvudsak förlagt till kvällstid samt helger.
Tjänsterna är tidsbegränsade (november–mars) och kommer att tillsättas löpande. Vi ser fram emot din ansökan!
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb
Upp till 25% rabatt på upplevelser till mamma – Fira mors dag med Live it
Tis, 26 maj 2026 - 12:00