BERLITZ INTERNATIONAL SWEDEN AKTIEBOLAG - Logo

Språkinstruktör i svenska för affärskunder i Ludvika

BERLITZ INTERNATIONAL SWEDEN AKTIEBOLAG

Dalarnas län, Ludvika

Tidigare erfarenhet är önskad

36 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Språkinstruktör i svenska för affärskunder i Ludvika – face2face (IRL) undervisning

Berlitz Corporation har varit verksamt i Sverige sedan 1931 och är ett världsledande företag inom språk och kommunikation. Vi erbjuder en internationell, professionell och dynamisk arbetsplats. Vi söker just nu språkinstruktörer för att leverera högkvalitativ utbildning i svenska för affärskunder i Ludvika, främst på plats ute hos kund, med möjlighet att även komplettera med distansundervisning för andra kunder i Sverige.

Vi söker dig som:

  • Kan vara tillgänglig för face2face-undervisning ute hos vår kund i Ludvika.
  • Motiverar dina elever genom att vara kreativ och dynamisk, samtidigt som du skapar en tydlig och trygg struktur i undervisningen.
  • Är närvarande och lyhörd för varje kunds behov och inlärningsstil.
  • Har en god förmåga att lyssna och är öppen för feedback och kontinuerlig utveckling.
  • Har en god samarbetsförmåga och bidrar till en god laganda tillsammans med kollegor och administrativ personal.
  • Är strukturerad och noggrann när det gäller den administrativa delen av rollen, såsom att dokumentera lektionsinnehåll och ge återkoppling kring elevers utveckling.

Du behöver ha:

  • Svenska på modersmålsnivå, då undervisningen sker helt på svenska.
  • Minst en kandidatexamen och/eller relevant arbetslivserfarenhet inom företagsvärlden.
  • Om du är studerande bör du ha kommit en bit i dina studier, även om du inte har tagit examen än.

Dina arbetsuppgifter

Som instruktör i svenska hos oss undervisar du enligt Berlitzmetoden® och dokumenterar samtidigt elevens pedagogiska utveckling. Du motiverar genom att vara kreativ och dynamisk, samtidigt som du skapar en tydlig och trygg struktur i undervisningen. Inom vårt team samarbetar vi nära kring våra elever och deras utveckling.

Vi tror att du har en annan deltidsanställning som du vill kombinera med detta uppdrag.

Obligatorisk instruktörsutbildning på distans

Tjänsten är en behovsanställning och erbjuds efter genomförd och godkänd obligatorisk instruktörsutbildning på distans. Utbildningen omfattar cirka 30 undervisningstimmar och sträcker sig över en period på cirka tre veckor. Den inleds med självstudier i form av online-moduler och följs av lärarledda virtuella pass på engelska. Utbildningen är inte ersatt, men vi ser det som en investering i våra framtida instruktörer och tar därför själva kostnaden. När du har slutfört utbildningen och påbörjat din anställning är samtliga vidareutbildningar och workshops ersatta.

Vi ser fram emot din ansökan!

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Statsskulden - Statsskulden – nivå, BNP-andel och utveckling till 2026
    Mån, 8 jun 2026 - 09:59
  • Opinionen - SCB:s opinionsmätning juni 2026 – Socialdemokraterna tappar
    Tors, 4 jun 2026 - 14:35
  • Inflationen - Inflationen maj 2026 – KPIF ökar till 1,5 procent
    Tors, 4 jun 2026 - 08:30
  • Rabattkod - Upp till 25% rabatt på upplevelser till mamma – Fira mors dag med Live it
    Tis, 26 maj 2026 - 12:00
  • Tips - Skapa en professionell hemsida med AI – därför byggde jag Deffe.com
    Tis, 19 maj 2026 - 22:28
  • Kommun - ödeshög kommun – fakta & statistik
    Tis, 19 maj 2026 - 00:35