Hitachi Energy Sweden AB - Logo

Industrielektriker till Hitachi Energy i Ludvika

Hitachi Energy Sweden AB

Okänd ort

Tidigare erfarenhet är önskad

177 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Möjligheten

Vi söker en industrielektriker till Hitachi Energy och vår affärsenhet som består av Surge Arresters och Capacitors.

På enheten för Surge Arresters i Ludvika producerar och säljer vi ventilavledare. Nya produkter utvecklas här och marknaderna finns både i Sverige och i andra delar av världen. En avledare skyddar mot överspänningar och är en väsentlig del i ett tillförlitligt och energieffektivt kraftsystem. På enheten för Capacitors slutmonterar vi kundanpassade mellan- och högspänningskondensatorer för reaktiv effektkompensering och harmonisk filtrering, samt tillverkar DC-kondensatorer för HVDC-applikationer över hela världen. Båda verksamheterna har en hög grad av automation med flertalet robotar, lindningsmaskiner, elprovning, processugnar, fixturer etc., och vi producerar dygnet runt i flera skift i produktionen.

Rollen är baserad i Ludvika och arbetstiderna är på dagtid.

Hur du kommer att påverka

  • Ansvara för både akut och förebyggande underhåll av el- och styrsystem.
  • Arbeta löpande med att hitta förbättringar i processen samt identifiera och genomföra både kortsiktiga och långsiktiga åtgärder.
  • Samarbeta nära med produktionen samt externa leverantörer.
  • Delta i initiativ som ska upprätthålla och förbättra utrustningars tillförlitlighet och effektivitet. Bidra till och driva företagets satsning på Smart Maintenance genom ett aktivt arbete med databaserade underhållssystem.
  • Du delar Hitachi Energys grundläggande värderingar kring säkerhet och integritet, vilket innebär att du tar ansvar för dina egna handlingar samtidigt som du känner ansvar för dina kollegor och affärsverksamheten.

Din bakgrund

  • Du har gymnasieutbildning med inriktning el eller motsvarande behörighet. Meriterande om du har utbildning inom automation.
  • Vi ser att du har några års erfarenhet av arbete som elektriker samt god förmåga och erfarenhet av att kunna läsa och förstå elscheman.
  • Vi ser att du trivs att arbeta såväl självständigt som i grupp, och har en positiv attityd till de uppgifter du antar.
  • Du kommer att arbeta efter höga kvalitetskrav, därför är det viktigt att du är kvalitetsmedveten, säkerhetsmedveten och ansvarstagande.
  • Du ska även vara kommunikativ i både svenska och engelska med en förmåga att dela med dig av dina kunskaper till den övriga organisationen.
  • Som person ser vi att du är lösningsorienterad, flexibel och lyhörd. För att lyckas i jobbet behöver du vara resultatfokuserad och trivas i produktionsmiljö.

Vad vi erbjuder

  • Kollektivavtal
  • Flexibla arbetstider
  • Företagshälsovård och friskvårdsbidrag
  • Fantastiska karriärmöjligheter inom Hitachi Energy i Sverige såväl som globalt
  • Utbildningar och kurser som bidrar till personlig och professionell utveckling
  • Diversifierat företag med över 70 nationaliteter representerade inom den svenska organisationen
  • Kompletterande bidrag vid föräldraledighet
  • Förmånsportal med över tusen förmåner och rabatter

Mer om oss

Är du redo för en ny utmaning? Välkommen med din ansökan!

Med anledning av semestertider kan svar komma att dröja. Återkoppling förväntas ske under augusti månad.

Rekryterande chef Per Goldheim, [email protected] svarar på dina frågor om tjänsten. Övriga frågor ställs till Talent Acquisition Partner, Alma Fahgén, [email protected].

Fackliga kontaktpersoner – IF Metall: Kennet Andersson, +46 107-38 36 73 Unionen: Michael Fosselius, +46 107 38 46 19

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Rabattkod - Rabattkod hos Live it SE
    Fre, 10 jul 2026 - 16:01
  • Opinionen - Novus opinionsmätning 2026-06-17 – Socialdemokraterna tappar
    Ons, 17 jun 2026 - 09:35
  • Statsskulden - Statsskulden – nivå, BNP-andel och utveckling till 2026
    Mån, 8 jun 2026 - 09:59
  • Inflationen - Inflationen maj 2026 – KPIF ökar till 1,5 procent
    Tors, 4 jun 2026 - 08:30
  • Kommun - ödeshög kommun – fakta & statistik
    Tis, 19 maj 2026 - 00:35