Ledigt jobb: Receptionist, telefonist
- Jobb
- Receptionist till ledande koncern i Vasastan – Deltid för studenter
Receptionist till ledande koncern i Vasastan – Deltid för studenter
A Hub ABStockholms län, Stockholm
Tidigare erfarenhet är önskad
179 dagar kvar
att ansöka till jobbet
Är du student som vill jobba extra i en rolig och varierande arbetsmiljö?
Gillar du att träffa människor och bidra till en god arbetsmiljö?
Då är rollen som receptionist hos en framträdande och börsnoterad koncern något för dig!
Om Företaget
Vår kund är en av Sveriges största leverantörer av systemlösningar för den privata och offentliga sektorn. Genom innovation och verksamhetsnära spetskompetens bidrar man till ett effektivt och hållbart samhälle.
Om tjänsten
Till rollen som receptionist söker vi dig som är social, prestigelös och vill bidra till en rolig arbetsplats! Du motiveras av att få eget ansvar, hjälpa människor och se till att kontoret håller en hög kvalitet. Arbetsuppgifterna är varierande men kan bland annat innefatta inköp till kontoret, planering av event samt utförande av enklare administrativa uppgifter som uppföljning av fakturor. Du kommer även vara behjälplig mot kollegor och andra besökare.
Du kommer ingå i ett team om tre receptionister som tillsammans ska bemanna receptionen fem dagar i veckan mellan kl. 08:00–17:00. Du förväntas kunna arbeta 1–2 dagar i veckan och kommer tillsammans med de andra receptionisterna avlasta varandra vid behov. Under sommaren finns det möjlighet att arbeta fler timmar.
Vi söker dig som
- Studerar en eftergymnasial utbildning med minst två år kvar av studierna.
- Är flytande i svenska, både i tal och skrift, då rollen innebär daglig kontakt med medarbetare och kunder.
- Har minst 1 års erfarenhet från serviceyrke eller har jobbat i reception.
Vi tror också att du är
- Social och vågar ta kontakt med nya människor.
- Proaktiv och har öga för detaljer.
- Ansvarstagande.
Start: Omgående
Omfattning: Deltid
Plats: Vasastan
Anställningsform: Detta är ett konsultuppdrag och anställning sker hos A-hub. Lön och förmåner diskuteras separat.
Rekryteringsprocessen hanteras av A-Hub och kundens önskemål är att alla frågor rörande tjänsten hanteras av A-Hub.
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb
-
Övriga kontorsassistenter och sekreterare
Botkyrka kommun, Socialförvaltningen
Lör, 4 jul 2026 - 01:27