Sodexo AB - Logo

Gruppledare till Sodexo (Visstid)

Sodexo AB

Gävleborgs län, Gävle

Tidigare erfarenhet är önskad

46 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Som gruppledare sköter du den dagliga driften. Du behöver vara ute i verksamheten varje dag för att utveckla personal samt säkerställa lönsamhet och kvalitet. Du träffar medarbetarna och kunder, fångar upp och löser de dagliga frågorna som uppstår. Administrativt hanterar du beställningar av material, tidsredovisning m.m. Du ansvarar även för att maskiner, redskap och kemikalier hanteras enligt instruktioner. Tillsammans med Arbetsledaren/Platschefen kommer du att delta i kund-/leverantör- och personalmöten. Du arbetar proaktivt för att våra medarbetare och kunder är nöjda. Även viss lokalvård förekommer dagligen.

Personliga egenskaper:

  • Du är samarbetsinriktad och bidrar till god stämning i din organisation
  • Självständig och handlingskraftig
  • Förmåga att lyssna och kunna kommunicera budskap
  • Du gillar att lära dig nya saker och är inte rädd för förändringar
  • Positiv attityd
  • Representativ och vara en god ambassadör för vårt företag
  • Du delar våra värderingar

Kvalifikationer:

  • SRY eller motsvarande utbildning
  • Erfarenhet av yrkesmässig städning
  • Något eller några års ledarerfarenhet
  • Administrativ kunskap via datorer och webb samt Windows-miljö
  • Svenska och engelska i tal och skrift

Anställningsform och arbetstider:

Anställningen är en 1-års visstidsanställning (vikariat), måndag–fredag dagtid.

Du är välkommen med din ansökan senast den 2026-08-16. Intervjuer kommer ske efter att ansökningstiden har passerat. Har du frågor, kontakta [email protected] (mailto:[email protected]).

Observera att alla medarbetare inom Sodexo behöver genomföra en identitetsvalidering innan anställning.

Om Sodexo

Sodexo grundades av Pierre Bellon i Marseille 1966 och är ledande inom mat- och servicetjänster för bättre vardagsupplevelser inom lärande, arbete, hälsa och nöje. Sodexokoncernen är unik genom sitt oberoende och grundarfamiljens delägande, samt sin hållbara affärsmodell. Med sitt utbud av tjänster möter Sodexo vardagens utmaningar med ett dubbelt mål: att förbättra livskvaliteten för våra medarbetare och alla som tar del av vår service, samt att bidra till ekonomiska, sociala och miljömässiga framsteg i de samhällen där vi är verksamma. För oss går tillväxt och socialt engagemang hand i hand. Vårt syfte är att skapa en bättre vardag, för ett bättre liv för alla. Sodexo är medlem i CAC Next 20, Bloomberg France 40, CAC SBT 1.5, FTSE 4 Good och DJSI Index.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Rabattkod - Rabattkod hos Timarco SE
    Ons, 1 jul 2026 - 00:00
  • Opinionen - Novus opinionsmätning 2026-06-17 – Socialdemokraterna tappar
    Ons, 17 jun 2026 - 09:35
  • Statsskulden - Statsskulden – nivå, BNP-andel och utveckling till 2026
    Mån, 8 jun 2026 - 09:59
  • Inflationen - Inflationen maj 2026 – KPIF ökar till 1,5 procent
    Tors, 4 jun 2026 - 08:30
  • Kommun - ödeshög kommun – fakta & statistik
    Tis, 19 maj 2026 - 00:35