Marketpeople AB - Logo

Lagermedarbetare till Dagab i Hisings Backa (Extrajobb/Heltid)

Marketpeople AB

Västra Götalands län, Göteborg

Tidigare erfarenhet är önskad

69 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Om tjänsten

Vi söker dig som är ute efter ett långsiktigt extrajobb. Du vill eller kan arbeta 1-3 pass i veckan vid sidan av dina studier, ditt eget företag eller din idrottssatsning. Under sommaren erbjuds heltidsarbete, och det finns dessutom extra mycket jobb kring högtider.

Som lagermedarbetare på Dagabs centrallager i Hisings Backa spelar du en avgörande roll i att maten kommer fram – i rätt tid och med rätt kvalitet – till bland andra Willys, Hemköp och Tempos butiker runt om i hela landet. Det är ett viktigt uppdrag där din insats gör skillnad varje dag.

Saknar du truckkort? Inga problem, du utbildas på plats hos Dagab! På Dagab kan arbetet ske på tre olika avdelningar: färskvaruavdelningen, kolonialavdelningen eller frysavdelningen. Den primära arbetsuppgiften i rollen är orderplock oavsett vilken avdelning, men med en skillnad i den temperatur du arbetar i. På färskvaruavdelningen är det +4 grader, på frysavdelningen -26 grader och på kolonialavdelningen är det rumstemperatur.

Arbetsuppgifter

Som lagermedarbetare hos Dagab är de huvudsakliga arbetsuppgifterna:

  • Plocka och packa orders: Du färdigställer ordrar enligt butikernas beställningar. Arbetet sker med hjälp av truck och pick-by-voice (ett röststyrt plocksystem som hjälper dig plocka rätt).

På sikt kan även andra arbetsuppgifter bli aktuella.

Arbetstider

I denna roll finns möjlighet att arbeta på dagpass och kvällspass under vardagar, men även helgdagar kan bli aktuellt.

Arbetstid dagpass: Kl. 06:00 - 14:45
Arbetstid kvällspass: Kl. 14:45 - 23:15

Start för tjänsten 📅

Start för tjänsten är under sensommaren och hösten. Tjänsten startar med en obligatorisk utbildning på heltid under två veckor. Utbildningen är betald och sker måndag-fredag under dagtid eller kvällstid.

Anställningsform 🤝

Tjänsten är ett extrajobb där du i huvudsak bokas för arbete vecka för vecka i samråd med vår Teamledare på plats.

Adress till arbetsplats 📍

Exportgatan 53, 422 46 Hisings Backa

Om Dagab

Dagab skapar, lagerhåller och levererar sortimentet till Axfoodkoncernens kedjor såsom bl.a. Hemköp, Willys, City Gross, Snabbgross, Urban Deli och Apohem. De utvecklar också egna varumärken, bl.a. Garant, Eldorado och Såklart.

Krav och egenskaperKrav ✅
  • Du ska vara fyllda 18 år.
  • God svenska i tal och skrift.
  • Tillgänglig för arbete 1-3 arbetspass per vecka under höst, vår och vinter.
  • Har en annan huvudsaklig sysselsättning på minst 50 % (t.ex. att du studerar, idrottar, har eget företag eller annat arbete som du kan styrka med intyg).
Meriterande 💪
  • Truckkort A1-4.
  • Arbetslivserfarenhet från lager, logistik eller liknande.
  • Tidigare erfarenhet av fysiskt arbete.
  • Positivt om du varit eller är aktiv inom någon idrott.
Egenskaper ⭐

Du har en positiv inställning och gillar att ta ansvar, oavsett om det handlar om att respektera tider, hålla god kvalitet eller nå uppsatta mål. Du är bekväm med att bli följd upp på din prestation och motiveras av att få ett tydligt kvitto på ett väl utfört jobb.

För att du ska trivas i rollen krävs en god fysik och att du tar hand om din hälsa, då du utför upprepade lyft. Det är därför viktigt att du arbetar på ett ergonomiskt korrekt sätt och uppskattar att hålla igång kroppen.

Din förmåga att samarbeta och bidra till en god stämning i gruppen är viktig – oavsett olikheter i perspektiv, kultur, bakgrund eller språk. Du behöver också trivas med att arbeta självständigt på lagret, då du rör dig över stora ytor med begränsade sociala kontakter när du utför dina arbetsuppgifter. Vikt läggs även vid övriga personliga egenskaper.

Lön/förmåner

Lön: Enligt kollektivavtal och här följs lager- och e-handelsavtalet.

Förmåner:

  • Möjlighet att nyttja Dagabs välutrustade gym kostnadsfritt.
  • Möjlighet att nyttja Dagab personalbutik med mycket förmånliga priser.
Rekryteringsprocessen

Du behöver söka via annonsen. Vid ansökan genomför du en AI-intervju med Hubert, vilket är första steget i rekryteringsprocessen. Nästa steg är en juridisk bakgrundskontroll via Fortcheck. Därefter genomförs referenstagning digitalt med hjälp av Refensa. Efter denna digitala process är nästa steg för de kandidater som går vidare en gruppintervju på plats hos Dagab.

Slumpvisa drogtester utförs på arbetsplatsen.

Tjänsterna kan tillsättas innan sista ansökningsdag.

Om Marketpeople

Hemsida: www.marketpeople.se

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Rabattkod - Rabattkod hos Smartphoto
    Mån, 22 jun 2026 - 12:00
  • Opinionen - Novus opinionsmätning 2026-06-17 – Socialdemokraterna tappar
    Ons, 17 jun 2026 - 09:35
  • Statsskulden - Statsskulden – nivå, BNP-andel och utveckling till 2026
    Mån, 8 jun 2026 - 09:59
  • Inflationen - Inflationen maj 2026 – KPIF ökar till 1,5 procent
    Tors, 4 jun 2026 - 08:30
  • Tips - Skapa en professionell hemsida med AI – därför byggde jag Deffe.com
    Tis, 19 maj 2026 - 22:28
  • Kommun - ödeshög kommun – fakta & statistik
    Tis, 19 maj 2026 - 00:35