Ledigt jobb: Mjukvaruutvecklare
- Jobb
- Fullstack-utvecklare till Toyota Material Handling Europe
Fullstack-utvecklare till Toyota Material Handling Europe
Toyota Material Handling Europe ABÖstergötlands län, Mjölby
Tidigare erfarenhet är önskad
14 dagar kvar
att ansöka till jobbet
Som fullstack-utvecklare på Toyota Material Handling Europe kommer du att bli en del av våra tvärfunktionella produktteam och arbeta över hela teknologistacken.
I denna roll kommer du att:
- Bidra till teknisk riktning, systemdesign och arkitekturella beslut inom ditt team.
- Arbeta praktiskt med modern mikrotjänsteutveckling i C#/.NET och frontend-utveckling i React/TypeScript.
- Bidra till vår plattformsoptimering, inklusive molnmigrering, händelsedreven arkitektur, observabilitet och förbättrad skalbarhet.
- Ta ägarskap över ett funktionellt domänområde och vägleda både juniora och mederutvecklare genom mentorship och kunskapsdelning.
- Säkerställa ingenjörsmässig excellens genom kodgranskningar, automatisering, CI/CD och bästa praxis.
- Samarbeta tätt med produktledning och UX för att forma funktioner från början till slut.
Vi arbetar i ett agilt, SAFe-inspirerat upplägg med stark teamautonomi och tydlig produktägande. Driftansvar som on-call-tjänst är begränsade och delas, och stöds av hög observabilitet och automatiserad övervakning för att minimera manuellt arbete.
Vår teknik & utmaningar
Hjärtat i vårt arbete är I_Site – ett globalt Toyota-system för flottförvaltning som används av kunder världen över för att förstå och optimera sina operationer.
Systemets skala och affärskritiska natur ger intressanta ingenjörsutmaningar:
- Designa skalbara, distribuerade molnsystem med hjälp av Azure.
- Hantera stora volymer av telematik- och sensordata i nästan realtid.
- Säkerställa hög drifttid för kunder med dygnet-runt-operationer.
- Bygga en plattform som har utvecklats sedan 2008 men som nu genomgår en stor transformation.
Om du gillar att lösa komplexa problem, forma arkitektur och se ditt arbete få verklig påverkan inom industriell IoT – kommer du att trivas här.
Vi tror att du har:
- En masterexamen inom teknik eller motsvarande erfarenhet.
- 5+ års yrkeserfarenhet av mjukvaruutveckling, med en senior nivå av autonomi.
- Djup expertis inom C#/.NET och erfarenhet av mikrotjänstearkitekturer.
- Stadig erfarenhet av molnplattformar, gärna Azure.
- Starka kunskaper inom relationella och NoSQL-databaser (SQL, MongoDB, CosmosDB).
- Erfarenhet av moderna frontend-ramverk (helst React).
- En stark förståelse för agila arbetsmetoder.
- God flytande engelska och förmåga att kommunicera på talat svenska.
Du gillar att ta ansvar och har en naturlig förmåga att tänka i termer av system och arkitektur. Du har ett pragmatiskt förhållningssätt till ditt arbete och trivs i en samarbetsmiljö där idédelning och gemensamt arbete är nyckeln. Samtidigt är du motiverad att bidra till och hjälpa till att stärka en positiv och framåtblickande ingenjörs kultur.
Vem är R&D Toyota Material Handling?
Toyota Material Handling är en världsledande aktör inom materialhantering och vi gör stora investeringar för att möta framtidens behov. På vår FoU-avdelning i Mjölby arbetar 300 anställda med utvecklingen av våra produkter och tjänster samt nya innovativa lösningar. På Toyota arbetar vi med ett holistiskt perspektiv där anställda har ansvar från koncept till färdig produkt.
Toyota som arbetsgivare
På Toyota Material Handling strävar vi efter att vara en vänlig, säker och progressiv arbetsplats. Kulturen bygger på Toyotas värderingar, där respekt och omtänksamma handlingar är nyckelord i det dagliga arbetet. Vår ambition är att stärka konkurrenskraften genom att öka mångfalden i verksamheten och ta tillvara på skillnader. Genom vårt miljöarbete, ambitiösa klimatmål och vår personalpolitik arbetar vi för att vara en hållbar arbetsgivare.
För att skapa förutsättningar för ett hållbart vardagsliv erbjuder vi våra anställda flexibla arbetstider och möjligheten att arbeta delvis distans. Vi har goda utbildningsmöjligheter med gratis tillgång till gym och gruppträning, samt ett generöst välbefinnande-ersättning.
Sök tjänsten
Skicka in din ansökan senast 2026-06-28. Vi granskar ansökningar löpande, så missa inte chansen – skicka in din ansökan idag!
Om du söker ett jobb och har ett skyddat identitet bör du kontakta HR, som kommer att vägleda dig vidare i en säker ansökningsprocess.
För mer information, kontakta:
- Pierre Barkman, rekryterande chef, [email protected]
- Josefin Nilsson, HR, [email protected]
Instagram: ToyotaMHsweden
Linkedin: Toyota Material Handling Manufacturing Sweden AB
#MS
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb
-
Upp till 25% rabatt på upplevelser till mamma – Fira mors dag med Live it
Tis, 26 maj 2026 - 12:00