Ledigt jobb: Logistiker
- Jobb
- Inbound Replenishment Planner till Epiroc i Örebro
Inbound Replenishment Planner till Epiroc i Örebro
Experis ABÖrebro län, Örebro
Tidigare erfarenhet är önskad
~51 000 kr / per månad ->
Fast månads- vecko- eller timlön
Utbildning:
Företagsekonomi, handel och administration
Eftergymnasial utbildning två år eller längre
8 dagar kvar
att ansöka till jobbet
Vill du arbeta i hjärtat av en global supply chain-verksamhet och bidra till att rätt reservdelar finns på rätt plats i rätt tid? Nu söker vi en Inbound Replenishment Planner till Epiroc i Örebro för ett spännande konsultuppdrag med start i augusti 2026 eller enligt överenskommelse.
Om uppdraget
Epiroc står inför ett systembyte och söker därför en extra resurs till sitt Inbound Replenishment-team. Du blir en viktig del av verksamheten och bidrar till att säkerställa stabila materialflöden och hög leveranssäkerhet under en period av utveckling och förändring.
Som Inbound Replenishment Planner ansvarar du för planering och inköp av reservdelar från leverantörer världen över samt för kommunikationen med Epirocs kundcenter internationellt. Rollen innebär många kontaktytor och ett nära samarbete med kollegor inom Supply Chain.
Dina arbetsuppgifter kommer bland annat att innebära:
- Säkerställa tillgång till reservdelar genom effektiva beställningar och leverantörssamarbeten
- Planera och koordinera distribution av DO samt kit som plockas och packas inom distributionscentret
- Arbeta dagligen i affärssystem och planeringsverktyg, bland annat M3, GIM och ACIGN
- Följa upp leveranser och materialflöden
- Samarbeta nära andra funktioner inom Supply Chain för att säkerställa hög servicegrad och leveransprecision
- Bidra till ett effektivt arbetssätt under pågående systemförändringar
Din profil
Vi söker dig som har erfarenhet av planering, logistik, inköp eller supply chain och som trivs i en roll där struktur, samarbete och problemlösning är viktiga framgångsfaktorer.
För att lyckas i rollen ser vi att du har:
- Eftergymnasial utbildning inom logistik, inköp, supply chain eller motsvarande erfarenhet
- Erfarenhet av planerings-, logistik- eller inköpsarbete
- Mycket god systemvana
- Goda kunskaper i svenska och engelska, både i tal och skrift
Det är meriterande om du har:
- Erfarenhet av affärssystemet M3
- Erfarenhet från tillverkande industri eller internationell verksamhet
- Erfarenhet av materialplanering, replenishment eller supply planning
Som person är du strukturerad, ansvarstagande och lösningsorienterad. Du har lätt för att samarbeta med andra samtidigt som du kan driva ditt arbete självständigt och ta egna initiativ.
Om anställningen
Du blir anställd av Jefferson Wells och arbetar som konsult hos Epiroc i Örebro.
Uppdraget är på heltid med planerad start i augusti 2026 och beräknas pågå i cirka sex månader.
Som konsult hos Jefferson Wells får du en trygg anställning med kollektivavtal, tjänstepension, försäkringar och stöd från en engagerad konsultchef genom hela uppdraget.
Ansökan
Urval och intervjuer sker löpande, så vänta inte med att skicka in din ansökan.
Har du frågor om tjänsten är du varmt välkommen att mejla: [email protected] (mailto:[email protected])
Välkommen med din ansökan!
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb
-
Upp till 25% rabatt på upplevelser till mamma – Fira mors dag med Live it
Tis, 26 maj 2026 - 12:00