AFRY AB - Logo

Manusförfattare för e-learningproduktion till AFRY

AFRY AB

Stockholms län, Stockholm

Tidigare erfarenhet är önskad

23 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Företagsbeskrivning

AFRY erbjuder tjänster inom teknik, design, digitalisering och rådgivning. Vi är hängivna experter inom industri, energi- och infrastruktur, som skapar värde för kommande generationer. AFRY har en global räckvidd med djupa rötter i Norden. Tillsammans accelererar vi omställningen till ett mer hållbart samhälle.

Jobbeskrivning

AFRY:s avdelning för Teknisk kommunikation består av cirka 30 personer med expertkunskap inom digital utbildningsproduktion, 3D-visualisering och dokumentation. Vi är placerade på AFRY:s kontor i Stockholm, Göteborg och Malmö. Vi arbetar både i konsultuppdrag hos våra kunder och i projektform internt.

Just nu utökar vi vårt team inom digital utbildningsproduktion och söker nu manusförfattare för e-learningproduktion. Placeringsort är antingen Stockholm eller Göteborg.

Våra kunder finns inom en rad olika branscher och ämnet kan vara i stort sett vad som helst. Vi strävar efter att göra alla våra utbildningar effektiva och attraktiva. Vad menar vi med det? Jo, medarbetarnas tid är pengar. Vi sållar, strukturerar och effektiviserar fakta, förvandlar det till pedagogisk grafik, film och animation. På så sätt slipper målgruppen ta sig igenom massa fakta. Istället visar vi hur, när och vad de ska göra. Kortare tid för inlärning och attraktivare material gör att kunskapen sitter kvar längre.

Kvalifikationer

Utbildningsproducent med fokus på manus

Du är duktig på att lyssna in och förstå kundens verksamhet, situation och behov av hjälp. Du kan förstå kundens problem och omvandla det till en konkret lösning och tillsammans med en grafiker komma fram till ett koncept. Du kan driva insamling av fakta hos kunden, ställa rätt frågor för att få fram hur saker ska fungera. Du är bra på att strukturera och koka ner stora mängder information och förvandla fakta till scenario-, film- och animationsmanus.

Vi vill gärna att du har arbetat några år i motsvarande roll, har kunskap om vilka möjligheter som finns med olika pedagogiska grepp och har ett intresse av att följa med i utvecklingen av nya tekniska möjligheter inom lärande. Du behöver inte själv vara fullfjädrad producent men veta vilka interaktionsmöjligheter som finns i olika typer av författarverktyg.

Du besitter hög teknisk förståelse och det är ett stort plus om du har arbetat inom försvarsindustrin och/eller fordonsbranschen.

Vi söker personer som är prestigelösa, tycker om att jobba i team, ser olikheter som möjligheter och värnar om en positiv arbetsmiljö. Vi delar med oss av vår kunskap och är öppna för att utvecklas av varandra.

Ytterligare information

Vi erbjuder dig en flexibel arbetsmiljö och stor frihet under ansvar då vi förstår att allas liv ser olika ut och vikten av att ha en god balans mellan jobb och fritid. På AFRY delar vi en stark kultur som präglas av att dela kunskap och kompetensutveckling i form av interna och externa utbildningar samt individuella utvecklingsplaner.

Utöver detta erbjuder vi dig generöst årligt friskvårdbidrag, företagshälsovård, tjänstepension samt tillhörighet i vår fantastiska personalförening Club AFRY. Här anordnar vi roliga aktiviteter såsom skidresor, handleda träningstillfällen, stuguthyrning, gästföreläsningar och mycket, mycket mer!

Kontaktpersoner för frågor om tjänsten:

Stockholm – Sara Kvarnängen, Service Market Area Manager Technical Communication, [email protected] (mailto:[email protected])

Göteborg – Helena Gulis, Group Manager Technical Communication, [email protected] (mailto:[email protected])

För frågor gällande rekryteringsprocessen kontakta Fanny Sjödell, Rekryteringspartner, [email protected] (mailto:[email protected])

Vi tar emot ansökningar via vår rekryteringsportal. Varmt välkommen med din ansökan, senast den 1 juli!

Vi undanber oss direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt säljare av ytterligare jobbannonser.

På AFRY driver vi förändring i allt vi gör. Vi anser att förändring sker när modiga idéer möts, när vi samarbetar, skapar innovation och omfamnar kreativa lösningar, det är så vi skapar framtiden. Vi söker ständigt kvalificerade kandidater som vill ansluta sig till våra inkluderande team runt om i världen. Bli en del av oss och påskynda den gröna omställningen.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Inflationen - Inflationen maj 2026 – KPIF ökar till 1,5 procent
    Tors, 4 jun 2026 - 08:30
  • Opinionen - Demoskop 28 maj 2026: Socialdemokraterna tappar, MP och KD ökar
    Tors, 28 maj 2026 - 19:35
  • Rabattkod - Upp till 25% rabatt på upplevelser till mamma – Fira mors dag med Live it
    Tis, 26 maj 2026 - 12:00
  • Tips - Skapa en professionell hemsida med AI – därför byggde jag Deffe.com
    Tis, 19 maj 2026 - 22:28
  • Kommun - ödeshög kommun – fakta & statistik
    Tis, 19 maj 2026 - 00:35