Sjuksköterska till ASIH-enheter – Flexibelt uppdrag inför sommaren

Capio Sverige AB

Stockholms län, Stockholm

Tidigare erfarenhet är önskad

3 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Om oss

Capio Bemanning & Rekrytering (CBR) erbjuder bemannings- och rekryteringsuppdrag över hela Sverige. Vi bemannar specialistläkare, legitimerade läkare, sjuksköterskor, arbetsterapeuter, fysioterapeuter och dietister inom områden som bl.a. geriatrik, rehab, ASIH, palliativ slutenvård, läkarinsatser i särskilt boende (SÄBO) och mer. Vi erbjuder flexibla och varierande uppdrag med konkurrenskraftiga villkor. Bemanningsuppdragen kan variera från enstaka pass till uppdrag under längre tidsperioder.

Din roll

Nu inför sommaren söker vi självständiga sjuksköterskor som vill ingå i vårt team med duktiga och uppskattade kollegor till Capios ASIH-enheter. Det är ett utmärkt tillfälle för dig som har funderat på denna unika vårdform. Du kommer att vara en del av ett multiprofessionellt team bestående av läkare, sjuksköterskor, undersköterskor, dietist, kurator, fysioterapeut och arbetsterapeut.

Avancerad sjukvård i hemmet (ASIH) gör det möjligt för våra patienter att stanna kvar i sina hem trots ett stort vårdbehov. Vi erbjuder vård i hemmet för patienter som behöver medicinska behandlingar vid sjukdom, sjukdomsförsämring och palliativa insatser.

Du kommer att ha varierande och givande arbetsuppgifter. De sedvanliga arbetsuppgifterna inkluderar medicinering, smärtlindring, såromläggning, provtagning m.m. Eftersom patienterna vårdas i sina hem är körkort ett krav. Du är en viktig del i att bidra till god patientsäkerhet och att vara ett stöd för anhöriga.

Vi erbjuder dig

  • Marknadsmässig ersättning och kollektivavtal, samt sommarbonus.
  • Flexibilitet – arbeta deltid eller heltid.
  • Vi bryr oss om vår personal; ute på uppdraget är du en del av Capio-teamet.
  • Friskvårdsförmåner.
  • Förmånliga rabatter hos Specsavers.

Om dig

Vi söker dig som är legitimerad sjuksköterska med minst två års erfarenhet inom yrket. Tidigare erfarenhet av ASIH är meriterande men inget krav. Vi vill att du finns tillgänglig för arbete under vecka 26–33. Jobbet kräver att du kan prioritera och känner dig bekväm med att arbeta självständigt ute hos patienterna. För oss är personliga egenskaper viktiga. Vi värdesätter flexibilitet, positivitet, ett öppet och glädjefyllt arbetsklimat samt ett genuint intresse för människor.

Du ska ha goda kunskaper i svenska, både i tal och skrift.

Tycker du att det här låter intressant? Då vill vi höra mer om dig!

Varmt välkommen med din ansökan!

Intervjuer sker löpande.

Går du vidare i processen görs bakgrundskontroller mot polisens belastningsregister.

Vi undanber oss vänligt men bestämt all direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av jobbannonser.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Opinionen - SCB:s opinionsmätning juni 2026 – Socialdemokraterna tappar
    Tors, 4 jun 2026 - 14:35
  • Inflationen - Inflationen maj 2026 – KPIF ökar till 1,5 procent
    Tors, 4 jun 2026 - 08:30
  • Rabattkod - Upp till 25% rabatt på upplevelser till mamma – Fira mors dag med Live it
    Tis, 26 maj 2026 - 12:00
  • Tips - Skapa en professionell hemsida med AI – därför byggde jag Deffe.com
    Tis, 19 maj 2026 - 22:28
  • Kommun - ödeshög kommun – fakta & statistik
    Tis, 19 maj 2026 - 00:35