REGION DALARNA - Logo

Biomedicinsk analytiker till serologilaboratoriet i Falun

REGION DALARNA

Dalarnas län, Falun

Tidigare erfarenhet är önskad

3 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Hos oss i Region Dalarna får du ett meningsfullt arbete där du kan göra skillnad. Tillsammans arbetar vi för ett hållbart Dalarna med utvecklingskraft i länets alla delar.

Om verksamheten

Att bo och arbeta i Falun medför stora möjligheter till ett aktivt liv. Här finns närhet till natur, kultur och vatten. Region Dalarna arbetar för ett hälsosamt arbetsliv med olika friskvårdaktiviteter.

Laboratoriemedicin i Dalarna består av specialiteterna Transfusionsmedicin, Klinisk kemi och Klinisk mikrobiologi där vi arbetar gränsöverskridande mellan de olika avdelningarna. Vår verksamhet är länsövergripande med laboratorier i Avesta, Borlänge, Falun, Ludvika och Mora. Då stora satsningar har gjorts på Laboratoriemedicin Dalarna de senaste åren kommer du att arbeta i fräscha och nyrenoverade lokaler i en miljö med modern utrustning.

Arbetsuppgifter

Är du nästa kollega till vårt team på serologi-laboratoriet vid Blodcentralen i Falun?

Vi söker i första hand dig som är biomedicinsk analytiker, alternativt utbildad med inriktning på laborativt arbete som bedöms uppfylla behoven samt med godkänt i kursen i transfusionsmedicin och immunologi.

Du kommer, efter individuell introduktion, att ingå i ett arbetslag med fokus på att ge god service till våra beställare av blodprodukter och analyssvar. Här har du förmågan att arbeta självständigt, fatta egna beslut och samtidigt utveckla samarbete. Arbetet hos oss innebär kontinuerlig kväll och helgtjänstgöring. Tjänsten är en tillsvidareanställning och arbetstiden är schemalagd såväl dagtid som på obekväm arbetstid - men ej nattjänstgöring. Start sker enligt överenskommelse.

Dina huvudsakliga arbetsuppgifter är laborativt arbete förenligt med immunologi, blodgruppsserologi och transfusionsmedicin. Här ingår instrumenthantering, manuella metoder, resultatbedömningar, tekniskt godkännande, felsökningar samt kund- och remittentkontakter. Arbete med komponentframställning kan komma att ingå i tjänsten, liksom tappning av blodgivare beroende på din erfarenhet och profil.

Vi satsar på individuell kompetensutveckling och vi vill att våra medarbetare har en bred kompetens och kan klara flera olika arbetsuppgifter för att på så vis skapa starka lag.

Du får vara delaktig i förbättringsarbeten och på så vis påverkar du både arbetssätt och processer. Lagarbete, kvalitetsmedvetenhet och gott arbetsklimat är viktigt för oss.

Kvalifikationer

Krav:

  • Legitimerad biomedicinsk analytiker, alternativt annan utbildning med laborativ inriktning
  • Godkänd genomförd kurs i transfusionsmedicin och immunologi

Meriterande:

  • Erfarenhet av arbete med GMP eller i ackrediterad verksamhet
Ansökan
  • Har du skyddade personuppgifter ska du inte ansöka via systemet, utan kontakta rekryterande chef direkt
  • Vi tar interna referenser på nuvarande och tidigare anställda i Region Dalarna
  • På Att söka jobb hos oss - Region Dalarna (#) kan du läsa mer om Region Dalarna som arbetsgivare, vår värdegrund, arbetsmiljö, förmåner samt vilka kontroller som görs inför anställning
  • Vi har gjort vårt medieval och avböjer kontakt från sälj- och rekryteringsföretag
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Inflationen - Inflationen maj 2026 – KPIF ökar till 1,5 procent
    Tors, 4 jun 2026 - 08:30
  • Opinionen - Demoskop 28 maj 2026: Socialdemokraterna tappar, MP och KD ökar
    Tors, 28 maj 2026 - 19:35
  • Rabattkod - Upp till 25% rabatt på upplevelser till mamma – Fira mors dag med Live it
    Tis, 26 maj 2026 - 12:00
  • Tips - Skapa en professionell hemsida med AI – därför byggde jag Deffe.com
    Tis, 19 maj 2026 - 22:28
  • Kommun - ödeshög kommun – fakta & statistik
    Tis, 19 maj 2026 - 00:35