Ledigt jobb: Personlig assistent
- Jobb
- Personlig assistent sökes för dygnspass – Täby/Norrtälje
Personlig assistent sökes för dygnspass – Täby/Norrtälje
Stil Assistans ABStockholms län, Norrtälje
Tidigare erfarenhet är önskad
3 dagar kvar
att ansöka till jobbet
37-årig man i Täby/Norrtälje söker vikarie för dygnspass
Jag söker omgående en vikarie som kan påbörja introduktion hos mig i maj månad. För rätt person finns även möjlighet till fortsatt arbete, både på fast rad (deltid) och som timanställd.
Jag är en 37-årig man som för närvarande bor i Täby, men jag planerar att flytta till Norrtälje i sommar.
Jag söker assistenter i en jämn ålder med mig, som vill arbeta med mig som min personliga assistent.
Några av mina intressen är museer av olika slag, biobesök, konserter, musik, släktforskning och historia. Jag är väldigt hockeyintresserad och AIK är det lag som står mig varmast om hjärtat. Det är kul om du också gillar hockey och kanske till och med AIK, men om du föredrar ett annat lag gör det naturligtvis inget.
Jag sitter i rullstol och behöver hjälp med att äta, dricka, av- och påklädning, dusch och toalettbesök – det vill säga mer eller mindre allt. Jag har personlig assistans för att kunna leva mitt liv och jag tycker om att komma ut och hitta på saker utanför hemmet, vilket är min främsta prioritet. Jag förstår allt men kan inte tala verbalt. När jag kommunicerar använder jag kroppsspråk och en bokstavstavla för att förmedla vad jag vill. Just nu tränar jag på att få fram ett nytt kommunikationshjälpmedel som är ögonstyrt.
Jag har en svår CP-skada sedan födseln, är spastisk i musklerna och har epilepsi. Jag kan få lättare kramper emellanåt som påverkar mina krafter och min energi, men det går alltid över av sig självt. Det kan vara lite frustrerande att inte alltid bli förstådd, så det är bra om du har tålamod. Jag är en man med mycket humor, så jag ser gärna att du har nära till skratt och är en positiv person. Jag uppskattar också om du är bra på att komma med egna initiativ och förslag på roliga aktiviteter under dagarna. Du ska vara flexibel – villig att komma med förslag men också ha stor förståelse för att min dagsform och vilja kan variera från dag till dag. Jag har en Kungspudel, så det är bra om du inte är allergisk mot hundar. Ibland har jag även en liten West Highland White Terrier som jag passar åt min syster. Jag gillar att bada, så det vore passande om du också tycker om det samt inte är allergisk mot klor. Jag gillar att spela spel, då kan jag kasta tärningar med mera på egen hand, vilket ger en skön känsla av självständighet. Jag är under somrarna ibland på mitt landställe i Riala. På grund av dålig kommunikation dit och hem är det bra om du har körkort och tillgång till bil, men det är inget krav för att söka.
När behövs du?
Hos mig arbetar man dygnspass 08.00–08.00 inkl jour.
Jag har inget krav på tidigare erfarenhet av liknande arbete; personlig lämplighet värderas högst. Jag ser gärna manliga sökanden.
Anställningsvillkor
Timlön. Anställningsvillkor, OB-ersättning, tjänstepension med mera regleras enligt gällande kollektivavtal.
Rekrytering sker löpande. Välkommen med din ansökan!
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb
-
Upp till 25% rabatt på upplevelser till mamma – Fira mors dag med Live it
Tis, 26 maj 2026 - 12:00