Ledigt jobb: Innesäljare
- Jobb
- Sales Development Representative (SDR) - Heltid
Sales Development Representative (SDR) - Heltid
Assessio Psychometrics ABStockholms län, Stockholm
40 dagar kvar
att ansöka till jobbet
Sales Development Representative (SDR)
Typ: Heltid
Föreställ dig detta: du hittar en ledig tjänst som är perfekt för dig. Du är exalterad, du har rätt kompetenser, men... du blir inte inbjuden till en intervju. Varför? Ditt CV visar bara din arbetslivserfarenhet - det återspeglar inte att du är resultatinriktad, har starka problemlösningsförmågor eller förmågan att snabbt lära dig nya saker, vilket alla är avgörande för rollen.
Frustrerande, eller hur?
Välkommen till Assessio
Assessio hjälper företag att fatta objektiva rekryteringsbeslut baserade på data, inte bara ett CV eller magkänsla. På så sätt säkerställer vi att rätt personer hamnar på rätt positioner. Organisationer sparar tid i rekryteringsprocessen, förbättrar kvaliteten på sina anställningar och ökar långsiktig medarbetarengagemang.
Vi gör detta för mer än 2 000 organisationer, inklusive Rabobank, G-Star, KLM, Maandag och PostNL.
Vi söker nu en deltidsSales Development Representative (SDR) för att stödja vår affärstillväxt i Nederländerna. Detta är en nyckelroll i vårt globala försäljningsutvecklingsteam, fokuserat på att generera och kvalificera leads för våra regionala och företagsförsäljningsteam. Ditt arbete kommer direkt att påverka vår pipeline och intäktstillväxt på den nederländska marknaden.
Vad du kommer att göra
- Generera och kvalificera utgående och inkommande leads i linje med vår Ideala Kundprofil (ICP)
- Boka högkvalitativa möten och demonstrationer för våra Account Executives
- Genomföra leadforskning och kontakt via telefon, e-post och sociala medier
- Underhålla och uppdatera CRM-data för att säkerställa kvalitet och noggrannhet
- Samarbeta med marknadsföring för att samordna kampanjer och outreach
- Hålla dig uppdaterad om produktkunskap för att tydligt artikulera vårt värde för potentiella kunder
Vad du tar med dig
- 0–3 års erfarenhet inom försäljning, leadgenerering eller kundorienterad roll
- Studerar eller har examen inom företagsekonomi, marknadsföring eller ett relaterat område
- Erfarenhet av CRM-system (HubSpot, Salesforce, etc.) är ett plus
Vem du är
Vi letar inte bara efter erfarenhet — vi letar efter potential. Du är:
- En fantastisk kommunikatör med en proaktiv inställning
- Självsäker med kontakt via telefon och digitala kanaler
- Nyfiken på SaaS, rekryteringsteknik och HR-innovation
- Självdriven, strukturerad och kan prioritera
- Basera i Stockholm och flytande i nederländska och engelska
Om Assessio
Assessio är ett snabbt växande företag med en stark närvaro i hela Europa. Vi erbjuder en omfattande uppsättning lösningar som sträcker sig över både rekrytering och utveckling efter anställning, vilket hjälper organisationer att bygga högpresterande, framtidsredo team. Från vetenskapligt validerade bedömningar till skalbara utvecklingsverktyg, vår plattform ger HR-ledare möjlighet att fatta smartare talangbeslut.
Vi erbjuder dig
En konkurrenskraftig lön och ett individuellt provisionssystem En icke-bidragsgivande pension Fokus och investering i din personliga utveckling Om du arbetar på kontoret, tillhandahålls lunch för dig Vårt kontor har just renoverats, vilket gör det till en fantastisk arbetsplats, men självklart kan du också växla med att arbeta hemifrån. När du arbetar hemifrån får du en distansarbetsersättning. Vi arbetar tre dagar i veckan från kontoret Evenemangsutskottet organiserar regelbundet roliga aktiviteter—tänk padel, bowling eller grillfester. Vi är ett internationellt företag och värderar att hålla kontakten. Det betyder en årlig företagsresa till Stockholm, Oslo, Köpenhamn, Berlin, Paris eller Amsterdam! Förvänta dig middagar, att träffa dina internationella kollegor, inspirerande sessioner och stora fester. Varje dag arbetar vi mot vårt uppdrag: Zero Talent Waste. Detta är målet bakom allt vi gör. Bidra till en rättvis arbetsmarknad—det ger en extra dimension till ditt arbete.
Redo att göra skillnad? Ansök nu och hjälp oss forma framtiden för företagsförsäljning på Assessio.
Processen Vi praktiserar vad vi predikar. Det är därför vi ber dig att genomföra två bedömningar: ett personlighetstest och ett kognitivt förmågetest. Alla gör detta. Varför? För att vi vill ge alla en rättvis chans och basera våra beslut på data—inte magkänsla. Det tar cirka 30 minuter, och när det är klart får du ett snabbt svar från oss.
Vill du veta mer om processen? Kolla in vår karriärwebbplats.
Nyfiken på personlighetstestet? Besök vår webbplats.
Vill du ha mer information om det kognitiva förmågetestet? Gå till vår webbplats.
Vi ser fram emot att träffa dig!
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb