Ledigt jobb: Chefskock
- Jobb
- Kock och Kökschef sökes till familjeföretag i Malmö

Kock och Kökschef sökes till familjeföretag i Malmö
Fisky Business ABSkåne län, Malmö
Tidigare erfarenhet är önskad
Vi är ett familjeföretag med bakgrund i streetfoodbranchen. Har sedan 2020 drivit en restaurang ute i Blekinges skärgård och precis öppnat en ny på Dockan i Malmö.
Vi kör en rätt bred à la carte med tungt fokus på fisk. Mycket klassiker som helstekt spätta, fish n chips, musslor mm.
Enkla rejäla portioner i krogstuk med råvaran i centrum. Ingen intresse av fine dining och finurliga twister på anrättningarna.
Vi gör även egen pasta, gelato och bröd givetvis.
Söker både en till kock på deltid och kökschef med ansvar över schema, beställningar, köksekonomi mm.
Vi har två food trucks plus den andra restaurangen så letar efter någon som är redo att ta stort ansvar för denna enhet.
Vi är ett litet relativt ungt företag trots att vi hållit på med detta bolag sen 2014. Personkemi såklart väldigt viktigt för oss.
En kopp kaffe på plats till att börja med.
Ser fram emot din ansökan.
Mvh Hannes & Sofia
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Frukostvärd/Frukostvärdinna
TRIPREST AB
Restaurangbiträde
Food Folk Sverige AB
Köksbiträde
Östanskogen TB AB
Restaurangbiträde
Melada restaurang & catering AB
Servitör/Servitris
Nöjeskvarteret Malmborgen AB-
Restaurang- och köksbiträden m.fl.
Curry Republik AB
-
Restaurang- och köksbiträden m.fl.
Curry Republik, Väla Centrum
-
Espresso House
-
Restaurang- och köksbiträden m.fl.
TRIPREST AB
-
Restaurang- och köksbiträden m.fl.
Curry Republik AB