VOLVO BUSINESS SERVICES AKTIEBOLAG - Logo

AI Solution Engineer (Göteborg/Lyon)

VOLVO BUSINESS SERVICES AKTIEBOLAG

Västra Götalands län, Göteborg

Tidigare erfarenhet är önskad

6 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Vårt huvudkontor finns i Göteborg, Sverige. Volvo Groups aktier är noterade på Nasdaq Stockholm.

Transport är grunden i det moderna samhället. Tänk dig att använda din expertis för att forma hållbara transportlösningar för framtiden? Om du strävar efter att göra en skillnad på global nivå, genom att arbeta med nästa generations teknologier och de skarpaste samarbetsgrupperna, då kan vi vara en perfekt match.

Ditt framtida team

Du kommer att gå med i Data Science-teamet, som består av över 35 datavetare och maskininjöringenjörer. Du kommer att arbeta i en internationell miljö och samarbeta med kollegor över olika discipliner för att leverera slutna data- och AI-produkter som används globalt.

Du rapporterar till Chapter Lead för Frankrike eller Sverige (beroende på var du är placerad).

Tjänsten som AI Solution Engineer är placerad i Lyon eller Göteborg, och vi söker flera profiler på båda orterna. Alla tjänster är tillsvidareanställningar på båta orterna.

Vad du kommer att göra

På Volvo Group Digital Technology & Operations (DTO) kommer du att bidra till omvandlingen av vårt företag, transportbranschen och samhället i stort. I denna roll kommer du att möjliggöra utvecklingen av produktionssäkra maskininlärningslösningar, från att förstå verkliga affärsbehov till att industrialisera, driva och ständigt förbättra ML- och AI-produkter i skala.

Du kommer att samarbeta med internationella intressenter och produkteam inom olika delar av Volvo Group, och ta ägarskap för viktiga tekniska beslut, arkitektur och livscykelhantering, inklusive CI/CD, tjänstutplacering, orchestration, containerisering, MLOps och modellleverans, samtidigt som du säkerställer att lösningarna är förenliga med säkerhets-, styr- och regelverkskrav.

Vem är du?

Du drömmer stort? Det gör vi också, och vi ser fram emot att växa tillsammans. I denna roll kommer du att bidra med:

Viktiga krav
• Starka programmeringskunskaper i Python
• Praktisk erfarenhet av molnengineering och plattformar som AWS, Azure, Google Cloud
• Solid erfarenhet av containerisering och orchestration-verktyg (t.ex. Docker, Podman, Terraform)
• Stark erfarenhet av CI/CD (t.ex. Azure Pipelines, Github Actions), utplaceringssätt och git-grenningspraxis
• God förståelse för datavetenskap, maskininlärning och AI, inklusive matematisk statistik
• Erfarenhet av mikrotjänstarkitektur och API-utveckling

Fördelar (meriterande)
• Djup kunskap om nyckelaspekter inom datavetenskap, maskininlärning och AI, inklusive matematisk statistik
• Djup erfarenhet av LLM:er, inklusive retrieval, prompt engineering, utvärdering, säkerhet och kostnadsoptimering
• Erfarenhet av att leverera ML och AI i reglerade miljöer med styr- och revisionskrav
• Domänkunskap inom fordonsdata, diagnostik, telematik eller kvalitets- och garantianalys
• Ledarerfarenhet, såsom att äga ML-produkter från A till Ö, mentorroll eller ledning av practitioner-gemenskaper

Vad får du?
Vi erbjuder ett solidt paket med lön och förmåner, plus att du njuter av:
• En roll där du kan skapa mätbar påverkan genom Data och AI, inklusive bidrag till hållbarhetsmål
• En samarbetsvillig, internationell gemenskap med över 900 datamedarbetare i sju länder
• Starka möjligheter att växa genom globalt, tvärfunktionellt arbete och ägarskap över hela produktlivscykeln
• En kultur som värderar öppenhet, mångfald i expertis och perspektiv, samt samskapande

Redo för nästa steg?
Om du vill göra en verklig skillnad i din karriär är transportbranschen rätt plats för dig. Vi ser fram emot att träffas.

Svenska fackliga representanter:
• Akademikerna – Mikael Johansson, +46 73 902 34 30
• Unionen – Lajla Dahlsjö, +46 31 322 45 75
• Ledarna – Carina Sachade, +46 73 902 40 83

Sista ansökningsdatum: 1 augusti 2026

Vi granskar ansökningar och intervjuar kandidater löpande, så vänta inte med att söka. Observera att rekryteringsprocessen kan ta något längre tid än vanligt på grund av sommarlov. Vi uppskattar ditt tålamod och återkommer till dig så snart som möjligt.

Vi värdesätter din dataprivacy och accepterar därför inte ansökningar via e-post. I vissa länder och för vissa tjänster kan bakgrundskontroller krävas, i enlighet med lokala lagar och föreskrifter. Om detta gäller den tjänst du har sökt kommer du att bli informerad.

Vem vi är och vad vi tror på
Vi är engagerade i att forma framtidens landskap för effektiva, säkra och hållbara transportlösningar. Att uppfylla vårt uppdrag skapar oändligt många karriärmöjligheter för talanger inom koncernens ledande varumärken och enheter. Att söka denna tjänst ger dig möjligheten att gå med i Volvo Group. Varje dag kommer du att arbeta med några av de skarpaste och mest kreativa hjärnorna inom vårt fält för att lämna samhället i bättre skick för nästa generation. Vi är passionerade för det vi gör och trivs i teamarbete. Vi är nästan 100 000 människor världen över, förenade av en kultur av omtanke, inkludering och empowerment. Volvo Group Digital Technology & Operations (DTO) är en ny division som etablerats för att integrera kapaciteten hos VG Digital & IT och VG Connected Solutions för att påskynda den digitala omvandlingen i Volvo Group. Den organisatoriska uppdelningen är strukturerad kring domäner, digitala produkter med funktioner för digital excellens för att leverera en enastående kundupplevelse.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Rabattkod - Rabattkod hos Timarco SE
    Lör, 25 jul 2026 - 00:00
  • Opinionen - Novus opinionsmätning 2026-06-17 – Socialdemokraterna tappar
    Ons, 17 jun 2026 - 09:35
  • Statsskulden - Statsskulden – nivå, BNP-andel och utveckling till 2026
    Mån, 8 jun 2026 - 09:59
  • Inflationen - Inflationen maj 2026 – KPIF ökar till 1,5 procent
    Tors, 4 jun 2026 - 08:30