Internationella Engelska Skolan i Sverige AB - Logo

Legitimerad lärare i årskurs 2 till IES Eskilstuna

Internationella Engelska Skolan i Sverige AB

Södermanlands län, Eskilstuna

Tidigare erfarenhet är önskad

31 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Internationella Engelska Skolan (IES) är en ledande friskola med akademiska resultat långt över genomsnittet och en mångfaldig och energisk personal. Undervisningen sker på både svenska och engelska, där engelska är korridorspråket. IES är en av Sveriges största skolkoncerner inom grundskolan med 43 skolor och cirka 30 000 elever landet över. IES har vuxit stadigt och behållit hög kvalitet sedan 1993. IES Eskilstuna är en av Sveriges största skolor med 1 185 elever i årskurs F-9 och cirka 125 anställda.

Legitimerad lärare i årskurs 2 sökes!

Vill du vara med och skapa trygghet, nyfikenhet och lust att lära hos våra elever? Vi söker dig med svensk lärarlegitimation som trivs med att arbeta med barn i grundskolans yngre åldrar i en utvecklande och internationell miljö. Du har ett starkt driv och initiativförmåga, och det är viktigt att du är utåtriktad samt har en god bedömningsförmåga.

Värdegrunden är mycket viktig för dig och den genomsyrar ditt arbete i klassrummet.

Om tjänsten

Som lärare i årskurs 2 ansvarar du för planering, genomförande och uppföljning av undervisningen utifrån läroplanens mål. Du arbetar både självständigt och tillsammans med kollegor i ett nära samarbete med fritidshem, elevhälsa och vårdnadshavare. Du skapar en trygg, rolig och lärorik miljö där varje elev får möjlighet att växa och utvecklas i sin egen takt.

Kvalifikationer

  • Svensk lärarlegitimation med behörighet att undervisa i årskurs 1–3
  • Förmåga att uttrycka dig väl i tal och skrift på svenska och engelska
  • Förståelse för den viktiga kopplingen mellan språkutvecklande arbetssätt och den didaktiska delen av undervisningen i övriga ämnen
  • Förmåga att skapa struktur, trygghet och goda relationer
  • Goda kunskaper om läroplanen och ett tydligt pedagogiskt ledarskap
  • Erfarenhet av arbete i grundskolan är meriterande
  • Ett positivt förhållningssätt och god samarbetsförmåga

Tjänsterna är tillsvidareanställningar med start i september 2026. Provanställning tillämpas. Omfattningen är 100 % ferietjänst.

Rekryteringen sker löpande, så vi rekommenderar att du skickar in din ansökan så snart som möjligt. Tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdatum.

Ansökan

För att ansöka, bifoga ditt CV, personligt brev och din lärarlegitimation. Rekryteringen sker löpande och tjänsten kan komma att tillsättas före sista ansökningsdagen, så skicka in din ansökan så snart som möjligt.

För att arbeta hos oss behöver du visa upp ett utdrag från belastningsregistret. Du kan beställa detta via länken nedan:

https://polisen.se/tjanster-tillstand/belastningsregistret/skola-eller-forskola/ (https://polisen.se/tjanster-tillstand/belastningsregistret/skola-eller-forskola/)

Varmt välkommen med din ansökan – vi ser fram emot att höra från dig.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Rabattkod - Rabattkod hos Live it SE
    Fre, 10 jul 2026 - 16:01
  • Opinionen - Novus opinionsmätning 2026-06-17 – Socialdemokraterna tappar
    Ons, 17 jun 2026 - 09:35
  • Statsskulden - Statsskulden – nivå, BNP-andel och utveckling till 2026
    Mån, 8 jun 2026 - 09:59
  • Inflationen - Inflationen maj 2026 – KPIF ökar till 1,5 procent
    Tors, 4 jun 2026 - 08:30
  • Kommun - ödeshög kommun – fakta & statistik
    Tis, 19 maj 2026 - 00:35