AXIS COMMUNICATIONS AKTIEBOLAG - Logo

Manager för Data & Analytics – Global Operations

AXIS COMMUNICATIONS AKTIEBOLAG

Skåne län, Lund

Tidigare erfarenhet är önskad

27 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Vi söker nu en Manager för Data & Analytics som ska leda nästa generation av data- och analyskapacitet inom Global Operations, i samband med att vi transformerar vår verksamhet och supply chain för att stödja Axis framtida tillväxt. I denna roll kommer du att omvandla data till verklig affärspåverkan genom insikter, beslutsunderlag och AI-drivna lösningar, samtidigt som du bygger ett starkt och framtidssäkert datagrundval för organisationen. Du leder ett duktigt team och spelar en nyckelroll i hur Global Operations använder data idag och i framtiden.

Lär känna Operations Development – och ditt framtida team

Operations ansvarar för tillförsel och distribution av Axis produkter och fungerar som den viktiga länken mellan R&D och vår globala marknad. Med bas i Lund är vi över 500 personer som samarbetar med ett världsomspännande nätverk av partners, leverantörer och kunder. Vårt arbete täcker hela värdekedjan från slut till slut, inklusive industrialisering, upphandling, produktion och logistik.

Inom Operations Development fokuserar vårt team på 30 personer på långsiktig, strategisk transformation. Vi driver tvärfunktionell förändringsledning och digital innovation för att säkerställa att vår globala supply chain är optimerad för framtida tillväxt. En viktig pelare i denna organisation är Data & Analytics-teamet. Teamet levererar analyslösningar över alla funktioner inom Global Operations, med starkt fokus på att skapa affärsvärde genom insikter och beslutsstöd. Även om Qlik Sense och Power BI är centrala plattformar, utvecklar teamet även avancerade analyslösningar med hjälp av maskininlärning, generativ AI och ett brett spektrum av moderna teknologier.

Bortom analys spelar teamet en central roll i att utveckla, underhålla och kontinuerligt förbättra vår transformerade data i det företagsomfattande datalagret (Enterprise Data Warehouse). Vi är på en spännande resa för att bygga en framtidssäker datagrundval genom att driva vår datastrategi, inklusive AI-klar data möjliggjord genom semantiska modeller.

Teamet leder även styrmodellen för Master Data Management (MDM) över hela Global Operations, i nära samarbete med dataansvariga i linjeorganisationen för att stärka datakvalitet, ägarskap och styrning.

Vad kommer du att göra här som Manager Data & Analytics?

Vi är på en spännande resa för att transformera vår Operations- och supply chain för att stödja Axis framtida tillväxt. Data och analys är nyckelaktörer i denna transformation, genom att tillhandahålla de insikter, kapaciteter och den digitala grundval som behövs för att driva bättre beslut och affärsresultat.

Som Manager för Data & Analytics leder du nästa generation av analys- och datakapacitet inom Global Operations. Din uppdrag är att skapa konkret affärspåverkan genom att kombinera strategisk riktning med en pragmatisk, hands-on approach för att leverera värde.

En viktig del av din roll är att leda, utveckla och inspirera ett högkvalificerat team av data- och analysprofesionella. Vi söker en ledare som bidrar med energi, nyfikenhet och tydlighet, samtidigt som du skapar en miljö där människor trivs, samarbetar och når sin fulla potential. Som medlem i Operations Development Management Team rapporterar du till Director of Operations Development & Digitalization. I denna roll bidrar du till organisationens övergripande utveckling samtidigt som du representerar och driver data- och analysagendan över hela Global Operations.

Trivs du i ett samarbetsinriktat miljö och bygger starka relationer över Global Operations och bortom? Stakeholder management är en naturlig del av din ledarstil, och du njuter av att arbeta tvärfunktionellt för att aligna prioriteringar och skapa affärsvärde. Du samarbetar nära med Information Systems, andra BI- och Analytics-team samt ett brett spektrum av affärsintressenter – både i det dagliga arbetet och i att forma framtidsstrategin för data, analys och AI-kapacitet över hela företaget.

Vem söker vi? / Vem är du?

  • Minst B.Sc., helst M.Sc., inom ett relevant område
  • 7+ års erfarenhet inom analys och datahantering i en global supply chain-miljö
  • 5+ års ledarskaps- och management erfarenhet samt bevisad merit av att utveckla högt presterande team
  • Erfarenhet av att bygga pragmatiska, välfungerande styrmodeller som levererar verkligt affärsvärde och konkreta resultat
  • Erfarenhet av att hantera hela datalivscykeln – från rådatainsamling och staging till datalagring, transformation och leverans av styrda, semantiska datamodeller som möjliggör skalbar analys och affärsinsikter
  • Bevisad merit av att utnyttja AI-kapacitet för att leverera konkreta affärsresultat, möjliggjord av en stark och välstrukturerad datagrundval

Vi tror att du är ambitiös och social – teamwork och samarbete är avgörande för din framgång hos Axis. Du kan utmana nuvarande arbetssätt med respekt och entusiasm – du bygger förtroende genom effektivt samarbete och genom att leverera resultat.

Axis affär är verkligen global, och viss internationell resande förväntas.

Redo att agera?

Axis är ett företag som realiserar nyttan av en mångfaldig arbetsstyrka. Vi vet att mångfald i grupper skapar en bättre arbetsmiljö och främjar kreativitet, något som är fundamentalt för vår framgång. Vi välkomnar alla ansökningar.

Vi värdesätter work-life balance på Axis, och många av våra teammedlemmar njuter för närvarande av en välbehövlig sommarlov. Det kan därför hända att det dröjer lite med vårt svar just nu, men du kan förvänta dig att höra från oss från och med den 10 augusti när vi börjar granska ansökningar igen. Tack för ditt tålamod!

För mer information, kontakta Anton Gustavsson, Director of Operations Development and Digitalization, på +46 46 272 18 00.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Rabattkod - Rabattkod hos Timarco SE
    Ons, 1 jul 2026 - 00:00
  • Opinionen - Novus opinionsmätning 2026-06-17 – Socialdemokraterna tappar
    Ons, 17 jun 2026 - 09:35
  • Statsskulden - Statsskulden – nivå, BNP-andel och utveckling till 2026
    Mån, 8 jun 2026 - 09:59
  • Inflationen - Inflationen maj 2026 – KPIF ökar till 1,5 procent
    Tors, 4 jun 2026 - 08:30
  • Kommun - ödeshög kommun – fakta & statistik
    Tis, 19 maj 2026 - 00:35