Sodexo AB - Logo

Söker engagerade vikarier till restaurang- och cateringteamet i Falun

Sodexo AB

Dalarnas län, Falun

Tidigare erfarenhet är önskad

39 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Vi är mer än bara en arbetsgivare – Hos oss får du vara dig själv!

För vi vet att en inkluderande arbetsplats ger framgång och det blir roligare att gå till jobbet. Det vi har gemensamt är våra värderingar; serviceanda, laganda och utveckling. Med våra tjänster bidrar vi till ökad livskvalitet. Vi uppskattar socialt ansvar och samhällsengagemang. Vi bryr oss helt enkelt om varandra och vårt samhälle, och erbjuder trygghet, tillit och glädje.

Vi bedriver restaurang-, konferens- och cateringtjänster i Falun och söker nu en eller flera engagerade och serviceinriktade vikarier till vårt underbara team. Vi har behov av extrapersonal vid olika tillfällen såsom event, catering och annan frånvaro hos ordinarie medarbetare. Under kommande vinter har vi redan ett antal inbokade event där vi behöver utöka vår bemanning.

Arbetsuppgifter

  • Matlagning i varmkök
  • Portionering, servering och kassaarbete
  • Disk och rengöring
  • Enklare arbetsuppgifter i kallkök (sallader, smörgåsar, buffé)
  • Påfyllning och skötsel av kaffemaskiner
  • Arbete enligt gällande hygien- och egenkontrollrutiner
  • Övrigt förekommande arbetsuppgifter i kök

Vi söker dig som

  • Har gymnasieutbildning eller motsvarande
  • Gärna har erfarenhet från restaurang eller service
  • Talar och skriver svenska
  • Är positiv, ansvarstagande och gillar att möta människor
  • Trivs i team och kan arbeta i ett stundtals högt tempo
  • Har B-körkort

Om tjänsten

Extrapersonal/vikarier med arbetstid oftast förlagd under dagtid, måndag–fredag men kvällar förekommer.

Har du frågor är du välkommen att kontakta restaurangchef Thomas Lehto via mejl: [email protected] (mailto:[email protected])

Ansökan görs via vår hemsida. Vi vill ha din ansökan senast 2026-07-31, urval och intervjuer sker löpande.

Observera att alla medarbetare inom Sodexo ska ha genomgått en identitetsvalidering innan anställning.

 

Om Sodexo

Sodexo grundades av Pierre Bellon i Marseille 1966 och är ledande inom mat- och servicetjänster för bättre vardagsupplevelser inom lärande, arbete, hälsa och nöje. Sodexokoncernen är unik genom sitt oberoende och grundarfamiljens delägande, samt sin hållbara affärsmodell. Med sitt utbud av tjänster möter Sodexo vardagens utmaningar med ett dubbelt mål: att förbättra livskvaliteten för våra medarbetare och alla som tar del av vår service, samt att bidra till ekonomiska, sociala och miljömässiga framsteg i de samhällen där vi är verksamma. För oss går tillväxt och socialt engagemang hand i hand. Vårt syfte är att skapa en bättre vardag, för ett bättre liv för alla. Sodexo är medlem i CAC Next 20, Bloomberg France 40, CAC SBT 1.5, FTSE 4 Good och DJSI Index.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Rabattkod - Rabattkod hos Timarco SE
    Ons, 1 jul 2026 - 00:00
  • Opinionen - Novus opinionsmätning 2026-06-17 – Socialdemokraterna tappar
    Ons, 17 jun 2026 - 09:35
  • Statsskulden - Statsskulden – nivå, BNP-andel och utveckling till 2026
    Mån, 8 jun 2026 - 09:59
  • Inflationen - Inflationen maj 2026 – KPIF ökar till 1,5 procent
    Tors, 4 jun 2026 - 08:30
  • Kommun - ödeshög kommun – fakta & statistik
    Tis, 19 maj 2026 - 00:35