Ledigt jobb: Ämneslärare, gymnasieskolan
- Jobb
- Legitimerad gymnasielärare i svenska och engelska till Sjömansskolan
Legitimerad gymnasielärare i svenska och engelska till Sjömansskolan
SJÖMANSSKOLAN STOCKHOLM ABStockholms län, Stockholm
Tidigare erfarenhet är önskad
Vi söker en behörig och legitimerad gymnasielärare som har förmågan att stimulera elever med olika behov och förkunskaper. Tjänsten innebär att du dels arbetar med elevgrupper som behöver utveckla färdigheter för högskolestudier, dels med grupper som behöver stärka sina språkkunskaper för att klara den obligatoriska språkundervisningen på ett yrkesprogram.
Du har ett stort engagemang för elevernas utveckling och arbetar aktivt med att anpassa lärandet efter individens förutsättningar samt utbildningens inriktning. Vi förutsätter god kännedom om de mål som gäller för gymnasiets ämnen i svenska och engelska. Det är också en styrka om du har kunskap om grundskolans krav inom dessa ämnen.
Sedvanliga läraruppdrag, såsom mentorskap, ingår i tjänsten. Eftersom vi är en liten skolenhet med endast sex anställda, förväntas all personal ta ansvar för verksamhetsområden utöver det vanliga undervisningsuppdraget. Intresse för sjöfart och teknik ses som en merit.
Tjänsten är heltid (100 %) och omfattar initialt undervisning i Svenska nivå 1, Svenska nivå 2 och Engelska nivå 1. Från och med höstterminen 2027 tillkommer undervisning i Engelska nivå 2 och Svenska nivå 3.
Lön och tillträde sker enligt överenskommelse. Sjömansskolan tillämpar provanställning på sex månader.
Sök tjänsten genom att skicka ditt CV till [email protected] (mailto:[email protected]) senast 2026-07-31. Rekryteringsprocessen genomförs fortlöpande från publiceringsdatumet.
Frågor om tjänsten besvaras av rektor Johan Östergren på telefon 0708-815 740.
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb
-
Kungliga Tekniska högskolan, Skolan för kemi, bioteknologi och hälsa
Tors, 25 jun 2026 - 22:55