Ledigt jobb: Truckförare
- Jobb
- Lagerarbetare med truckkort C till Staffanstorp
Lagerarbetare med truckkort C till Staffanstorp
ACADEMIC WORK SWEDEN ABSkåne län, Staffanstorp
Tidigare erfarenhet är önskad
179 dagar kvar
att ansöka till jobbet
Vi söker dig som tar ansvar, sprider energi och hugger i där det behövs. Har du truckkort (C) och vill vara en del av ett sammansvetsat lagerteam? Då kan det vara just dig vi letar efter. Vi tillämpar löpande urval och kommer att ta ner annonsen när tillräckligt många kandidater har nått slutskedet i rekryteringsprocessen. Välkommen med din ansökan!
Om tjänsten
Som lagerarbetare blir du en viktig del av deras logistikverksamhet. Med flytten av lagret från Dalby till Staffanstorp kommer du bidra till att varuflödet fungerar smidigt både under och efter flytten – från mottagning till leverans. Du säkerställer en effektiv och organiserad lagerhantering och arbetar i ett team där samarbete, noggrannhet och en positiv inställning är avgörande för framgång. I den här rollen blir du anställd av Academic Work och ute på uppdrag hos vår kund. Tjänsten är initialt på 6 månader, men behovet bedöms till 1,5 år, varefter det finns goda chanser till förlängning.
Arbetsuppgifter
Rollen innebär huvudsakligen att hantera inkommande och utgående gods samt utföra truckkörning. Du kommer även att bidra till att hålla ordning och reda på lagret och säkerställa att alla processer följer uppsatta rutiner.
- Truckkörning (C) med främst skjutstativtruck.
- Hantera mottagning, lastning och lossning av varor.
- Samarbeta med produktions- och lageravdelningar för ett smidigt flöde.
- Säkerställa att varuflödet fungerar smidigt.
- Organisera och underhålla lagerytor.
- Arbeta i team med fokus på samarbete, noggrannhet och positiv inställning.
Vi söker dig som
- Har truckkort C och erfarenhet av att köra skjutstativtruck.
- Är ansvarstagande och trivs i ett högt tempo.
- Är positiv, arbetsvillig och bidrar till teamkänslan.
- Är noggrann och strukturerad i ditt arbete.
Det är meriterande om du har
- Tidigare erfarenhet av lagerarbete eller logistik.
- Tidigare erfarenhet av att arbeta i produktionsnära lager.
För att lyckas i rollen har du följande personliga egenskaper:
- Ansvarstagande.
- Stresstolerant.
- Energisk.
Vår rekryteringsprocess
Denna rekryteringsprocess hanteras av Academic Work, och vår kunds önskemål är att alla frågor rörande tjänsten skickas till Academic Work. Vid ansökan efterfrågas ett CV. Personligt brev använder vi inte som urvalsmetod och behöver därför inte bifogas. Rekryteringsprocessen innehåller två urvalstest: ett personlighetstest och ett test i kognitiv förmåga. Testerna är ett verktyg för att hitta den kandidat med högst potential för tjänsten samt främja jämlikhet, mångfald och en rättvis rekryteringsprocess.
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb