Friday Väst AB - Logo

Backend-utvecklare till CNS i Norrköping

Friday Väst AB

Östergötlands län, Linköping

Tidigare erfarenhet är önskad

59 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Vill du sitta i förarsätet på resan från fossila drivmedel mot mer hållbara alternativ? Card Network Solutions (CNS) söker nu en skicklig backend-utvecklare för att bygga nästa generation av affärssystem för energi- och drivmedelssektorn. Hos oss bygger du de system som förenklar omställningen och gör det lättare för slutanvändare att tanka eller ladda sina bilar.

OM TJÄNSTEN

Som backend-utvecklare på CNS blir du en del av ett engagerat team som utvecklar affärssystem med allt som behövs för att driva bensin- och laddstationer. Systemen hanterar allt från kort och kunder till statistik och fakturering.

En stor del av vardagen består av att vidareutveckla systemen genom nya integrationer, exempelvis med betallösningar, laddnätverk och appar. Det finns massor av spännande utvecklingsprojekt framöver, där våra kunder börjar fokusera mer på elektrifiering och moderna lösningar som gör det enklare att tanka eller ladda bilar för slutanvändaren. En del av arbetet innebär att ta in feedback från bolagets kunder för att inkludera detta i den fortsatta utvecklingen.

Utvecklingen sker främst i C# med SQL-databaser, där koden är driftsatt i olika Azure-tjänster som App Service, AKS och Azure Functions.

VI SÖKER DIG SOM:
  • Har en högskole- eller civilingenjörsutbildning inom ett relevant område, exempelvis data eller medieteknik.
  • Har minst 3 års arbetslivserfarenhet som utvecklare.
  • Har god samarbetsförmåga.
  • Har mycket goda kunskaper i svenska och engelska, såväl i tal som skrift.

Det är meriterande om du har kunskap och erfarenhet inom:

  • C# / .NET Core
  • Azure
  • Kubernetes
  • GraphQL / REST
  • SQL

Vidare kommer stor vikt att läggas vid personlig lämplighet i rekryteringen. För att passa i denna roll tror vi att du som söker är nyfiken, brinner för att lösa problem och trivs med att arbeta med stort eget ansvar. Därtill är du driven och tycker om att lära dig nya saker. Då CNS växer finns det plats för teammedlemmar med olika kompetenser och fokusområden. Det viktigaste är att du gillar att ta dig an nya utmaningar och vill utvecklas tillsammans med oss!

OM KUNDFÖRETAGET:

CNS grundades 1987 i Norrköping och är sedan 2014 en del av den globala koncernen DCC. CNS fokus är att utveckla effektiva, innovativa och säkra lösningar inom energi- och drivmedelssektorn, som används både nationellt och internationellt.

På CNS får du förmånen att arbeta i ett litet bolag med 15 anställda, samtidigt som du tillhör en stor koncern. Det innebär att du erbjuds en positiv miljö med bra sammanhållning, möjlighet att påverka och närhet till tekniska beslut, samtidigt som du får långsiktigheten och stabiliteten hos en stor koncern.

Energi- och drivmedelssektorn är en bransch i förändring, där resan går från fossila drivmedel mot mer hållbara alternativ. För att möta denna förändring måste CNS ligga i framkant och utveckla system och lösningar som förenklar omställningen.

CNS ERBJUDER:

CNS vill ge alla anställda de bästa förutsättningarna för att hitta sin egen balans mellan arbete och privatliv. Som en del av detta erbjuder de flera förmåner, såsom:

  • Hybridarbete, med möjlighet att jobba hemifrån två dagar i veckan.
  • Arbetstidsförkortning på 40 timmar om året, som kan tas ut i lediga dagar eller flextid.
  • En friskvårdstimme per vecka.
  • Friskvårdsbidrag på 3 000 kr per år.

Utöver förmånerna ovan blir du en del av ett härligt gäng som regelbundet har aktiviteter för att fira framgångarna och blicka framåt. Hos oss kommer du att arbeta med intressanta och storskaliga projekt som underlättar vardagen för många!

OM ANSTÄLLNINGEN:

Detta är en rekrytering där du blir anställd direkt hos CNS.

ÖVRIG INFO:
  • Omfattning: Heltid
  • Start: Enligt överenskommelse
  • Placering: Norrköping
  • Rekryteringsansvarig: Viktoria Ringebrant, [email protected]
  • Lön: Marknadsmässig månadslön

Ansök genom att klicka på länken nedan. Kom ihåg att vara snabb med din ansökan då vi gör löpande urval av kandidater och att annonsen kan stängas ner innan tjänsten är tillsatt om vi gått över till urvals- och intervjufasen. Vi tar inte emot ansökningar via e-post.

OM FRIDAY:

Genom att vara en partner både till våra kandidater och kunder strävar vi efter att hitta den bästa matchningen. Det gör vi genom att lära känna våra kunder och kandidater på riktigt! Vi ser självklart till att kunskaps- och erfarenhetskrav matchar, men framförallt lägger vi vikt vid samsyn kring värderingar och företagskultur som båda parter värdesätter.

Vår passion är att hjälpa människor till rätt roll, arbetsplats och sammanhang inom IT och teknik. Därför grundade vi Friday med ambitionen att hjälpa dig till jobbet som ger dig fredagskänslan – varje dag!

Vi riktar oss främst till dig som är i början av din karriär eller studerar vid högskola/universitet inom IT och Teknik.

Vår övertygelse är att människor uppnår sin fulla potential när man ser fram emot att gå till jobbet varje morgon. ”Friday – everyday”, hur låter det?

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Rabattkod - Rabattkod hos Smartphoto
    Mån, 22 jun 2026 - 12:00
  • Opinionen - Novus opinionsmätning 2026-06-17 – Socialdemokraterna tappar
    Ons, 17 jun 2026 - 09:35
  • Statsskulden - Statsskulden – nivå, BNP-andel och utveckling till 2026
    Mån, 8 jun 2026 - 09:59
  • Inflationen - Inflationen maj 2026 – KPIF ökar till 1,5 procent
    Tors, 4 jun 2026 - 08:30
  • Tips - Skapa en professionell hemsida med AI – därför byggde jag Deffe.com
    Tis, 19 maj 2026 - 22:28
  • Kommun - ödeshög kommun – fakta & statistik
    Tis, 19 maj 2026 - 00:35