Hoppa till innehållet
engcon Shared Service Center AB - Logo

Produktionstekniker inom svets till e-Component

engcon Shared Service Center AB

Jämtlands län, Strömsund

Tidigare erfarenhet är önskad

16 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Vill du utveckla och optimera tillverkningsprocesser samt ge tekniskt stöd till produktionen? Är du en noggrann och problemlösningsorienterad person med erfarenhet av produktionsteknik och svets? Då kan du vara den vi söker!

e-Component är i en expansiv fas och vi behöver nu förstärka teamet med en produktionstekniker inom svets. I denna roll kommer du att arbeta nära produktionen och bidra till både effektivitet och kvalitet. Som produktionstekniker får du vara med och utveckla avdelningen, med fokus på processoptimering, tekniskt stöd och ständiga förbättringar för att säkerställa en effektiv produktion och en trygg arbetsmiljö.

Om tjänsten

För att lyckas i rollen som produktionstekniker behöver du ha förmåga att skapa struktur, engagemang och goda samarbeten i en växande verksamhet. Du trivs med att ta ansvar, analysera problem och driva förbättringar tillsammans med produktionsledare, ditt team och kollegor. Ditt fokus ligger på att säkerställa en effektiv och välfungerande produktion, samtidigt som du bidrar till en positiv arbetsmiljö och utveckling. Du är även beredd att täcka upp för kollegor och hjälpa till med andra arbetsuppgifter som kan tillkomma. Dina huvudsakliga arbetsuppgifter är bland annat att:

  • Utveckla och förbättra svetsprocesser med fokus på kvalitet och effektivitet
  • Ta fram och uppdatera instruktioner, arbetssätt och standarder för produktionen
  • Ge tekniskt stöd till svetsare samt driva problemlösning vid avvikelser
  • Delta i och driva förbättringsarbete samt metodutveckling
  • Medverka vid investeringar i ny utrustning och bidra med teknisk kompetens
  • Utbilda och introducera medarbetare i arbetssätt och processer.

Vi söker dig som

Vi söker dig som har flera års erfarenhet av produktionsteknik inom svets eller liknande tillverkning. Du har god kunskap om tillverkningsmetoder och ritningsläsning. IWS samt erfarenhet av robotsvetsning/programmering är extra meriterande. Som person är du noggrann, problemlösningsorienterad och har lätt för att samarbeta med andra. Du är initiativrik, pedagogisk och trivs med att arbeta i team. Du motiveras av att utveckla både processer och människor, och har ett naturligt fokus på förbättring och resultat.

Om oss

e-Component är ett företag inom engcongroup som i huvudsak legotillverkar och bearbetar svetsade och gjutna ämnen utifrån kunders ritningsunderlag. Företaget har de senaste fem åren investerat hårt i nya maskiner och ny teknik, det gör arbetet både utmanande och intressant.

Vi erbjuder flera förmåner, bland annat friskvårdsbidrag och möjlighet till friskvårdstimme för att främja din hälsa och välmående.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Opinionen - Novus opinionsmätning 2026-06-17 – Socialdemokraterna tappar
    Ons, 17 jun 2026 - 09:35
  • Statsskulden - Statsskulden – nivå, BNP-andel och utveckling till 2026
    Mån, 8 jun 2026 - 09:59
  • Inflationen - Inflationen maj 2026 – KPIF ökar till 1,5 procent
    Tors, 4 jun 2026 - 08:30
  • Rabattkod - Upp till 25% rabatt på upplevelser till mamma – Fira mors dag med Live it
    Tis, 26 maj 2026 - 12:00
  • Tips - Skapa en professionell hemsida med AI – därför byggde jag Deffe.com
    Tis, 19 maj 2026 - 22:28
  • Kommun - ödeshög kommun – fakta & statistik
    Tis, 19 maj 2026 - 00:35