Hoppa till innehållet
Sigma Embedded Engineering AB - Logo

Software Factory-utvecklare till Sigma Embedded Engineering

Sigma Embedded Engineering AB

Västra Götalands län, Göteborg

Tidigare erfarenhet är önskad

179 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Vill du arbeta med mjukvaruutveckling inom ett område med stor variation av arbetsuppgifter? Då är Software Factory-rollen något för dig!

I rollen som Software Factory-utvecklare kommer du att arbeta med mjukvaruutveckling inom olika teknikområden, programmeringsspråk och verktyg. Det innebär att du tar fram arkitektur och utvecklar mjukvara som används för att leverera produktkod med hög kvalitet till kunder världen över. Continuous Integration/Continuous Delivery (CI/CD) är en standard hos våra kunder för att effektivisera leveranser av kod.

Du kommer att lära dig massor hos oss, men innan vi börjar samarbeta ser vi att du har följande erfarenheter:

  • M.Sc. eller B.Sc. inom datateknik, fysik, elektroteknik eller mekatronik.
  • 3–5 års erfarenhet av Python-utveckling.
  • Erfarenhet av Git, ArgoCD, Gerrit och Artifactory.
  • Erfarenhet av minst ett eller flera av följande verktyg: Docker, OpenShift, Kubernetes och Elasticsearch.
  • Meriterande: Erfarenhet av AWS Cloud-plattformsutveckling.

VILKA ÄR VI?

På Sigma Embedded Engineering står din karriär och passion i fokus. Vi är övertygade om att medarbetare som har det roligt på jobbet presterar som bäst, och vi arbetar hårt för att hitta rätt matchning samt spännande uppdrag till våra kollegor. Vi gillar att göra saker tillsammans och strävar efter en balans mellan jobb och fritid. Det kan handla om AW:er, event, träningsaktiviteter, alpresor eller inspirerande föreläsningar. Vi har genomfört många roliga resor tillsammans, vilket har varit fantastiskt och något vi vill fortsätta med.

VI ÄR EN DEL AV SIGMA GROUP

Genom att vara en del av Sigmagruppen erbjuder vi det bästa av två världar: stabilitet och entreprenörsanda. Hos oss är du en del av något större, samtidigt som du känner dina kollegor och chefer väl. Sigma består av flera bolag inom olika tekniska kompetensområden och har idag över 5 000 anställda. Detta gör oss till Sveriges största privatägda konsultgrupp.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Opinionen - Novus opinionsmätning 2026-06-17 – Socialdemokraterna tappar
    Ons, 17 jun 2026 - 09:35
  • Statsskulden - Statsskulden – nivå, BNP-andel och utveckling till 2026
    Mån, 8 jun 2026 - 09:59
  • Inflationen - Inflationen maj 2026 – KPIF ökar till 1,5 procent
    Tors, 4 jun 2026 - 08:30
  • Rabattkod - Upp till 25% rabatt på upplevelser till mamma – Fira mors dag med Live it
    Tis, 26 maj 2026 - 12:00
  • Tips - Skapa en professionell hemsida med AI – därför byggde jag Deffe.com
    Tis, 19 maj 2026 - 22:28
  • Kommun - ödeshög kommun – fakta & statistik
    Tis, 19 maj 2026 - 00:35