Avaron AB - Logo

Lagringsspecialist till komplex IT-miljö

Avaron AB

Västernorrlands län, Sundsvall

Tidigare erfarenhet är önskad

6 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Om företaget

Hos Avaron får du tryggheten i en fast anställning kombinerat med variationen av att arbeta ute hos olika kunder. Vi tillsätter specialister inom allt från teknik, IT och industri till projektledning och affärsstöd – och oavsett uppdrag har du en konsultchef som finns där för dig och din utveckling.

Om rollen

Du kliver in i en central roll i en komplex IT-miljö där tillgänglig och stabil lagring är avgörande för verksamheten. Här får du arbeta både operativt och långsiktigt med att säkra drift, support och vidareutveckling av lagringsplattformar, samtidigt som du bidrar till att forma framtida tekniska lösningar.

Rollen präglas av nära samarbete inom infrastrukturområdet och med externa leverantörer. Du behöver trivas i en miljö där du ser helheten, tar ansvar och bidrar med förbättringar som stärker både teknik och arbetssätt. Du arbetar i en teknisk miljö med bland annat NetApp, Fujitsu Eternus, SAN Brocade, Jira och Confluence. Det här är en spännande möjlighet för dig som vill kombinera hands-on arbete med verkligt inflytande över en viktig lagringsmiljö.

Arbetsuppgifter
  • Du arbetar med implementation, drift och support av lagringslösningar.
  • Du utvecklar NetApp-miljön genom etablering, driftsättning, migrering och avveckling.
  • Du utvärderar framtida behov och bidrar med förbättringsförslag som stärker användningen av lagringsplattformarna.
  • Du etablerar övervakning och dokumentation för en stabil och välfungerande drift.
  • Du har nära dialog med berörda leverantörer och samarbetar brett inom infrastrukturen.
  • Du driver kontinuerligt förbättringsarbete i ett agilt inspirerat team med stort eget ansvar.
Krav
  • Erfarenhet av drift, support och implementation av lagringsplattformar.
  • Erfarenhet av att arbeta med NetApp-miljöer, inklusive etablering, driftsättning, migrering och avveckling.
  • Vana att arbeta i miljöer med lagringsteknik som exempelvis Fujitsu Eternus, SAN Brocade G620/630 och NetApp Ontap Select.
  • Förmåga att se helheten i en större infrastruktur och omsätta behov till hållbara tekniska lösningar.
  • Vana att arbeta med övervakning, dokumentation samt nära samarbete med leverantörer och andra team.
  • Erfarenhet av ett agilt arbetssätt och arbete enligt ITIL-processer.
  • God förmåga att samarbeta, vara lyhörd, arbeta självständigt och vara drivande.
  • Mycket god förmåga att kommunicera på svenska.
Vi erbjuder
  • Fast anställning hos Avaron AB
  • Tjänstepension
  • Friskvårdsbidrag på 5 000 kr per år
Ansökan

Vi tillsätter löpande – sök gärna så snart du kan.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Statsskulden - Statsskulden – nivå, BNP-andel och utveckling till 2026
    Mån, 8 jun 2026 - 09:59
  • Opinionen - SCB:s opinionsmätning juni 2026 – Socialdemokraterna tappar
    Tors, 4 jun 2026 - 14:35
  • Inflationen - Inflationen maj 2026 – KPIF ökar till 1,5 procent
    Tors, 4 jun 2026 - 08:30
  • Rabattkod - Upp till 25% rabatt på upplevelser till mamma – Fira mors dag med Live it
    Tis, 26 maj 2026 - 12:00
  • Tips - Skapa en professionell hemsida med AI – därför byggde jag Deffe.com
    Tis, 19 maj 2026 - 22:28
  • Kommun - ödeshög kommun – fakta & statistik
    Tis, 19 maj 2026 - 00:35