Commissioning Engineer – Processing Liquid Food Solutions

AB Tetra Pak

Skåne län, Lund

Tidigare erfarenhet är önskad

1 dagar kvar
att ansöka till jobbet

På Tetra Pak åtar vi oss att göra mat säker och tillgänglig överallt, och vi skyddar det som är bra – vi skyddar mat, människor och planeten. Genom detta påverkar vi miljontals människors liv varje dag.

Vi behöver människor som du för att göra detta möjligt.

Vi ger dig möjligheten att nå din fulla potential med uppgifter som ger dig en stolthet att känna – för mat, människor och planeten.

Tjänstebeskrivning

Processing Liquid Food Solutions ansvarar för utveckling och tillverkning av lösningar och varumärkesbundna bearbetningsenheter för bearbetning av flytande livsmedel inom mejeri, dryck, färdigmat och växtbaserade produkter. Vi samarbetar nära med våra marknadsoperationer och kunder för att förstå deras verkliga behov. För att säkerställa att vi skapar och förmedlar våra lösningar som ger störst värde för Tetra Pak och dess kunder. Processing Liquid Food Solutions har cirka 350 anställda på fem huvudorter: Sverige, Kina, Mexiko, USA, Indien och Singapore.

Vi söker en Kommissioneringsingenjör som kommer att ha en nyckelroll i att tillhandahålla teknisk service till våra Marknadsbolag och slutkunder.

Tjänsten är tillsvidare och föredras att vara baserad i Lund, men du kan vara placerad på vilket Tetra Pak-kontor för bearbetning som helst. Rollen innebär upp till 150 resedagar per år.

Vad du kommer att göra

Arbetet är projektbaserat och ger dig möjlighet att arbeta med de senaste teknologierna. Din huvuduppgift kommer att vara att testa, starta upp och finjustera våra lösningar, både våra varumärkesbundna bearbetningsenheter och kompletta produktionslinjer, på vår produktionsplats och hos slutkunders fabriker över hela världen. Du kommer också att ha en nyckelroll i att bygga kompetens i teamet. Vi kan erbjuda dig en mycket intressant position och en möjlighet att växa och bli professionell inom en av våra kärnteknologier för livsmedelsbearbetning.

Du kommer att fokusera på

  • Kommissionering, startupp och felsökning av varumärkesbundna bearbetningsenheter och produktionslinjer hos våra kunder.
  • Leveranstester som utförs i våra ingenjörsverkstäder.
  • Teoretisk och praktisk utbildning samt stöd till Tetra Paks Marknadsbolag.

Vi tror att du har

Du har en teknisk utbildning och är kunnig inom automation. Erfarenhet av maskinteknik och praktiskt arbete är meriterande, eftersom du kommer att hantera ett brett spektrum av arbetsuppgifter i denna roll. Du behärskar engelska flytande, både skriftligt och muntligt.

Behörighet för körkort krävs.

Vi söker starka, självständiga kollegor med hög personlig drivkraft. Eftersom tjänsten innebär resor världen över behöver du ha starka sociala färdigheter och förmågan att anpassa dig. Hos våra kunder kommer du att ha en ledande roll, och det är därför viktigt att du är kommunikativ, flexibel och resultatorienterad. Du behöver också ha ett systematiskt tillvägagångssätt och goda dokumentationsfärdigheter. Allmän bearbetningskunskap ses som en merit.

Vi erbjuder dig

  • En variation av spännande utmaningar med goda möjligheter till utveckling och utbildning i en verkligt global miljö.
  • En kultur som banar väg för en anda av innovation där våra branschexperter driver synliga resultat.
  • En lika möjlighetsanställning som värdesätter mångfald och inkludering.
  • Marknadskonkurrenskraftig lön och förmåner med flexibla arbetsvillkor.

Sök nu

Om du inspireras av att vara en del av vårt löfte att skydda det som är bra – för mat, människor och planeten, sök via vår karriärsida på https://jobs.tetrapak.com/.

Denna jobbannons löper ut den 2026.06.05.

En bakgrundskontroll kan genomföras på den slutliga kandidaten som en del av rekryteringsprocessen.

För mer information om tjänsten, kontakta Anna Loserius på +46 46 36 6108.

För frågor om din ansökan, kontakta Martin Fosser på +46 46 36 4674.

För facklig information, kontakta Unionen/Lisbeth Larsson på +46 46 36 2320 eller Sveriges Ingenjörer/Lars Haraldsson på +46 46 36 2533.

Mångfald, jämlikhet och inkludering är en naturlig del av hur vi arbetar. Vi ger människor en plats att tillhöra och stöd för att trivas, en miljö där alla kan vara bekväma med att vara sig själva och har lika möjligheter att växa och lyckas. Vi omfamnar skillnader, firar människor för vem de är och för den mångfald de bidrar med som hjälper oss att bättre förstå och koppla oss till våra kunder och samhällen världen över.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Opinionen - SCB:s opinionsmätning juni 2026 – Socialdemokraterna tappar
    Tors, 4 jun 2026 - 14:35
  • Inflationen - Inflationen maj 2026 – KPIF ökar till 1,5 procent
    Tors, 4 jun 2026 - 08:30
  • Rabattkod - Upp till 25% rabatt på upplevelser till mamma – Fira mors dag med Live it
    Tis, 26 maj 2026 - 12:00
  • Tips - Skapa en professionell hemsida med AI – därför byggde jag Deffe.com
    Tis, 19 maj 2026 - 22:28
  • Kommun - ödeshög kommun – fakta & statistik
    Tis, 19 maj 2026 - 00:35