Ledigt jobb: Civilingenjör, systemutveckling
- Jobb
- Mjukvaruutvecklare med C- och Rust-kunskaper till Axis Audio
Mjukvaruutvecklare med C- och Rust-kunskaper till Axis Audio
Axis Communications ABSkåne län, Lund
Tidigare erfarenhet är önskad
Axis Communication fortsätter att växa och vi söker nu en mjukvaruutvecklare med C-kunskaper som också har kunskap i, eller är intresserad av att lära sig, Rust. Vi är ett agilt team av utvecklare med bred och varierad erfarenhet som arbetar med konfigurationsprogramvaran för våra högtalare. Låter detta som något för dig? Ansök idag!
Vem är ditt framtida team?
Vi är ett fantastiskt team av trevliga utvecklare med både lång och kortare erfarenhet. Våra dagar präglas av agila principer, teamwork, kontinuerlig förbättring och delat ansvar.
Oroa dig inte om du inte kan Rust. Vi har god erfarenhet av att snabbt sätta nya medlemmar i arbete genom ett noggrant och fokuserat program. Hela teamet finns där för att stötta dig.
Som din chef tror jag att förtroende och samarbete är hörnstenarna i ett bra team. Du har expertisen; min uppgift är att bana väg för teamet att excellerar.
Vad kommer du göra här som mjukvaruutvecklare?
Du kommer att gå med i teamet Axis Audio Manager Edge och arbeta med backend för konfiguration, tjänster och enhetsöverskridande kommunikation i alla våra högtalarprodukter. Du kommer att spela en viktig roll i leveransen av nya och innovativa funktioner och produkter.
Vår kod är skriven i C och Rust, men vi använder även andra språk som Python för testning. Största delen av koden finns i Linux användarutrymme (user space) och vi förlitar oss på HTTP-baserade API:er, MQTT, asynkron kod och många andra teknologier. Om du redan känner till någon av dessa är det ett bra startläge. Vi strävar efter att använda en öppen plattform och öppna standarder, vilket passar väl med Axis kärnvärde Alltid Öppet.
Dina dagar kommer mestadels att innehålla en eller flera av följande aktiviteter:
- Att gräva ner oss i nya funktioner tillsammans och designa en bra lösning.
- Att arbeta tätt med resten av teamet, hjälpa varandra och dela kunskap.
- Dagliga stand-ups för att dela vad ni vet, be om hjälp och växa tillsammans med teamet.
- Kodning och code review av C/Rust/Python, naturligtvis.
- Och varje fredag kan spenderas på att lära sig något nytt, arbeta på ett eget projekt eller innovativa idéer.
Vem söker vi?
Vi hoppas att du är nyfiken, intresserad av tekniska utmaningar och att lösa dem i en teaminriktad miljö. Vi letar efter någon som har ett intresse för att förstå både helheten och detaljerna i dina leveranser. Du är bekväm med att ta initiativ och tar ansvar för, och stolt över, dina prestationer. Vi hoppas att du är öppen för att lära dig, men också villig att dela din kunskap och dina idéer med oss.
Vem är du?
- Du har en kandidat- eller masterexamen med inriktning på mjukvaruutveckling.
- Du är tekniskt nyfiken och bekväm med utveckling i antingen C eller Rust.
Vad Axis har att erbjuda
Vi är en världsledande aktör inom nätverksvideo, där banbrytande teknologi möter global påverkan. Här kommer du att bidra till meningsfulla projekt som formar säkerhets- och övervakningsbranschens framtid – genom att utveckla lösningar som används världen över. Som ett snabbt växande företag erbjuder vi spännande karriärmöjligheter. Du kommer att växa professionellt genom kontinuerligt lärande, stöttat av ett samarbetsvilligt team som värdesätter kreativitet, innovation och balans mellan arbete och privatliv.
Vår huvudkontorscampus i Lund, inklusive den imponerande Grenden-byggnaden, erbjuder en dynamisk miljö med utrymmen skapade för att uppmuntra samarbete, vare sig det handlar om informella fika-prata, formella möten eller aktiviteter efter arbetstid. Kolla in det här: Axis HQ
Ditt välmående betyder mycket för oss. Vi erbjuder en rad förmåner, inklusive företagsbonus, fredagskaka, välfärdsbidrag, sjukförsäkring – och till och med ett eget Axis-cykel.
För att läsa mer om Axis, våra innovativa produkter, lösningar och levande företagskultur, utforska:
Life at Axis blog
Engineering at Axis blog
Innovation at Axis
Redo att agera?
Sök på axis.com och glöm inte att fylla i den korta frågeformulären och bifoga ett personligt brev.
Om du har några frågor är du välkommen att kontakta rekryteringschefen Mårten Holmqvist Kinoshita på +46 46 272 18 00.
Vänligen notera att detta inte är ett konsultuppdrag, och vi behöver inte hjälp från externa rekryteringsföretag. Vi ber er därför att inte kontakta oss med sådana erbjudanden.
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb
-
Upp till 25% rabatt på upplevelser till mamma – Fira mors dag med Live it
Tis, 26 maj 2026 - 12:00