Framtiden i Sverige AB - Logo

Orderkonstruktör (El) till globalt industriföretag i Ludvika

Framtiden i Sverige AB

Dalarnas län, Ludvika

Tidigare erfarenhet är önskad

90 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Är du i starten av din karriär inom elkonstruktion och vill utvecklas i en högteknologisk miljö? Trivs du i en roll där du får kombinera kundanpassning, teknik och problemlösning? Nu söker vi en orderkonstruktör till ett globalt industriföretag som utvecklar avancerade komponenter för energisystem världen över.Om företaget

Du blir en del av ett internationellt företag som står i framkant inom elektrifiering och energiinfrastruktur. Verksamheten du kliver in i arbetar med produkter som är helt avgörande för att energisystem ska vara stabila, trygga och framtidssäkrade. Här jobbar man med tekniskt avancerade lösningar, och en stor del av produkterna kundanpassas – vilket gör arbetet både omväxlande och utvecklande.

Teamet sitter i Ludvika och består av engagerade specialister som brinner för teknik, kvalitet och innovation. Här får du fantastiska möjligheter att växa, lära dig nya system och ta steg i din tekniska karriär.

Om rollen

Som orderkonstruktör får du en nyckelroll i företagets orderflöde. Du arbetar nära inköp, produktion och övriga konstruktörer för att säkerställa att varje kundorder blir korrekt anpassad och redo för tillverkning.

Du kommer bland annat att:

  • Anpassa produkter efter kundens krav och specifikationer
  • Arbeta i avancerade CAD-verktyg för kretskort och elektriska scheman
  • Göra kundanpassningar i SAP/ERP (t.ex. komponentval)
  • Hantera både elektriska kretsscheman och enklare mekaniska frågor, såsom kablage och montage
  • Delta i övergången från Elmaster till det nya designsystemet E3
Vem söker vi?

Vi söker dig som vill utvecklas och växa i rollen – du kan vara nyexaminerad eller ha viss erfarenhet sedan tidigare. Det viktigaste är att du har ett tekniskt intresse och en grundläggande elbakgrund.

Krav:

  • Utbildning inom el, elkraft, automation eller liknande – exempelvis YH-utbildning till elkonstruktör eller motsvarande
  • Förståelse för elektriska kretsar och ritningar
  • Svenska och engelska i tal och skrift

Meriterande:

  • Erfarenhet av E3 (mycket stark merit)
  • Tidigare arbete som elektriker, gärna i kombination med vidareutbildning
  • Förståelse för mekanik, kablage eller montage
  • SAP/ERP-erfarenhet
Om oss

Framtiden arbetar med både bemanning och rekrytering, vi vill göra skillnad i människors liv. Skillnad gör vi genom att hjälpa människor att hitta rätt jobb och rätt kollega. Vi är specialister på att rekrytera rätt talanger till rätt företag. Framtiden finns på sju orter i Sverige. För denna tjänst kommer du under en inledande period vara anställd genom oss på Framtiden för att sedan gå över och bli anställd direkt hos kundföretaget.

Rekryteringsprocess:

  • CV-urval
  • Intervju med Framtiden (Rekryteringsbolag)
  • Intervju med företaget
  • Drogtest

Urval sker löpande.

Villkor:

  • Startdatum: Enligt överenskommelse
  • Ort: Ludvika
  • Omfattning: Heltid
  • Arbetstider: Dagtid, mån-fre
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Opinionen - Opinionsläge Ipsos: Stabilt läge, Liberalerna fortsatt under spärren
    Ons, 25 mar 2026 - 19:35
  • Rabattkod - Spara stort på Vimla – Mobilabonnemang för 20 kr/mån + 100 GB extra surf
    Ons, 4 mar 2026 - 22:00