GDL AB - Logo

Transport- och Logistikmedarbetare sökes till GDL

GDL AB

Skåne län, Helsingborg

Tidigare erfarenhet är önskad

28 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Om GDL

GDL erbjuder kundanpassade lösningar inom transport- och logistiktjänster. Vi sysselsätter i Sverige uppåt 1 000 fordon och har över 300 anställda. GDL AB finns på 12 orter i Sverige och omsätter över 2 miljarder SEK. Hos oss är du Trygg hela vägen. Läs mer på gdl.se.

Om tjänsten

Arbetet innebär transporter runt om i södra och västra Sverige. Vi utgår från Helsingborg och avslutar alltid i Helsingborg. Arbetet innebär även att lasta och lossa och att köra truck samt daglig kundkontakt. Terminalarbete kan också förekomma. Arbetstiderna är förlagda med rullande schema med både tidiga morgnar, sena kvällar, nätter. När du börjar hos oss får du handledning av våra duktiga chaufförer och du kommer utbildas. Vi betalar avtalsenlig lön enligt transportavtalet. Det är en behovsanställning men det finns goda chanser till för en tillsvidareanställning.

Dina kvalifikationer

Du skall vara trevlig, flexibel, stresstålig och ha en god servicekänsla. Det är viktigt att du kan planera din körning väl, också utifrån miljöpåverkan, trafiksäkerhet och utifrån gällande lagar och regler. Du skall behärska svenska i tal och skrift.

Kompetenskrav

· CE behörighet

· Yrkeskompetensbevis YKB

· Truckvana/Truckkort

· Förarkort för digital färdskrivare

Vid ytterligare frågor om tjänsten kontakta Anna Lindskog, [email protected]

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb