MP Åkeritjänster AB - Logo

Chaufförer sökes till MP Åkeritjänster i Örebro

MP Åkeritjänster AB

Örebro län, Örebro

Tidigare erfarenhet är önskad

26 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Nu växer MP Åkeritjänster och anställer i Örebro! Vill du vara med på vår resa?

Arbetsuppgifter

Till Örebro söker vi främst chaufförer med CE-behörighet för uppdrag hos våra kunder inom transport och logistik. Det kan handla om lotsbilar, fjärrkörningar, styckegodskörningar och livsmedelstransporter.

Arbetet innebär mycket kundkontakt och din roll är en viktig del av vår service.

Kvalifikationer

Vi ser gärna att du har erfarenhet från yrket och är en positiv person som är noggrann i dina arbetsuppgifter. Du är kvalitetsmedveten, ansvarstagande och flexibel.

Som chaufför hos oss behöver du ha CE körkort, YKB, truckkort och ADR styckegods. Du behärskar svenska i tal och skrift eftersom kommunikationen med kollegor och kunder är mycket viktig. Vi fäster stor vikt vid personlig lämplighet.

Om oss

MP Åkeritjänster har huvudkontor i Borlänge. Vi är en bemanningskoncern för transport & logistik, och finns i dagsläget Dalarnas, Gävleborgs, Örebros, Jönköpings och Helsingborgs län. Vi har de närmaste åren ambitiösa planer och ska vara branschens ledande kompetensföretag och vara rikstäckande. MP startade 2007 och är ett auktoriserat bemanningskoncern vilket är en trygghet för våra medarbetare och kunder.

Övrigt

Heltid, tillsvidareanställning efter provanställning.

Lön enligt kollektivavtal

Referenser önskas.

Det finns även möjlighet till semestervikariat, extrajobb vid annan huvudsaklig sysselsättning eller efter pension.

-

Kontaktperson

Har du frågor gällande tjänsten, hör av dig till platschef Michael Nordin:

[email protected]

019-500 18 42

--

Tveka inte att söka tjänsten och bli en del av vårt team. Sista ansökningsdag 27 februari!

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Opinionen - Opinionsläge Ipsos: Små rörelser i januari 2026
    Lör, 31 jan 2026 - 19:35
  • Styrräntan - Styrräntan kvar på 1,75 % – Riksbanken signalerar stabilitet
    Tors, 29 jan 2026 - 14:02
  • Statsskulden - Statsskulden – Sveriges skuld stiger men är historiskt låg
    Tis, 13 jan 2026 - 09:59