MRC Bemanning AB - Logo

Erfaren delikatessmedarbetare sökes till MRC Bemanning

MRC Bemanning AB

Stockholms län, Stockholm

Tidigare erfarenhet är önskad

29 dagar kvar
att ansöka till jobbet

MRC Bemanning söker erfarna delikatessmedarbetare till vår bemanningspool inom dagligvaruhandeln. Tjänsten passar särskilt dig som är senior eller pensionär och som fortfarande vill vara aktiv i arbetslivet, dela med dig av din kunskap och arbeta när det passar dig.

Vi värdesätter erfarenhet, yrkesstolthet och ett professionellt bemötande – egenskaper som ofta kommer med många år i arbetslivet.

Om uppdraget

Som delikatessmedarbetare arbetar du med försäljning och hantering av kvalitativa delikatessprodukter. Dina arbetsuppgifter består av skärning och förpackning av varor, kundservice och rådgivning samt att se till att delikatessdisken är välfylld, ren och trivsam. Du bidrar till en trygg och positiv kundupplevelse genom ditt lugn, din kunskap och ditt servicefokus.

Vem passar rollen för?

Vi söker dig som har ett genuint intresse för service och som tycker om kundkontakt. Du är ansvarstagande, noggrann och trivs i en social miljö. Du har tidigare arbetslivserfarenhet, gärna från butik, delikatess, livsmedel eller serviceyrken, och känner dig trygg i din yrkesroll.

Flexibiliteten i tjänsten gör att du själv kan välja när och hur mycket du vill arbeta – perfekt för dig som vill fortsätta vara yrkesverksam utan heltidspress.

Kvalifikationer

Erfarenhet från delikatessarbete eller liknande roller är meriterande. Kunskap om livsmedelshygien och egenkontroll är ett plus. Det viktigaste för oss är din erfarenhet, ditt engagemang och din vilja att bidra.

Anställningsform och arbetstider

Tjänsten är en behovsanställning och passar dig som är ålderspensionär eller har en annan huvudsaklig sysselsättning. Intyg på detta behöver kunna uppvisas inför anställning.

Som behovsanställd hos MRC Bemanning väljer du själv vilka tider du vill arbeta och lägger in din tillgänglighet veckovis. Arbetstiderna följer butikernas öppettider och kan variera, med både planerade pass och tillfällen då extra hjälp behövs.

Lön utgår enligt Handels kollektivavtal.

Välkommen tillbaka till arbetslivet – på dina villkor

Vill du fortsätta använda din kompetens, träffa människor och känna arbetsglädje i vardagen? Då ser vi fram emot din ansökan. Hos oss är din erfarenhet en tillgång – och du bestämmer tempot.

MRC är ett bemanningsföretag inom livsmedelsbranschen som startade i Stockholm januari 2000. Vi arbetar inom samtliga områden i dagligvaruhandeln. Vi är kända för att arbeta snabbt och noggrant, vi anpassar oss efter kundens behov och är flexibla.

Vår ambition är att bli de mest attraktiva bemanningsföretag på marknaden och vi är ett auktoriserat bemanningsföretag via Almega samt verksamma under Handels kollektivavtal.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Styrräntan - Styrräntan kvar på 1,75 % – Riksbanken signalerar stabilitet
    Tors, 29 jan 2026 - 14:02
  • Opinionen - Opinionsläge: Demoskop januari 2026 – Vänsterpartiet ökar
    Tors, 29 jan 2026 - 09:35
  • Statsskulden - Statsskulden – Sveriges skuld stiger men är historiskt låg
    Tis, 13 jan 2026 - 09:59