Strömsunds kommun - Logo

Chaufför till sopbil i Frostviken

Strömsunds kommun

23 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Chaufför till sopbil i Frostviken

För Strömsunds kommun är målet enkelt – alla ska trivas, ha kul på jobbet och få möjlighet att utvecklas och växa med sina arbetsuppgifter. Våra chefer har det viktiga uppdraget att se till att vi alla känner oss delaktiga, respekterade och ansvarstagande på jobbet.

Som kommun ansvarar vi bland annat för undervisning, vård och omsorg, samhällsbyggnad, arbetsmarknad, kultur och servicetjänster. Jobben vi gör får kommunen att fungera och det är betydelsefullt för invånarna – och skapar meningsfullhet i vår arbetsvardag.

Vi gör skillnad för människor dygnet runt, årets alla dagar. Vill du bli en del av vårt viktiga arbete? Välkommen med din ansökan!

Teknik- och serviceförvaltningen, AVA-enheten

AVA-enheten omfattar verksamheterna avfall, vatten och avlopp och det är inom avfallsbranschen du kommer att jobba. Du kommer att utgå från Gäddede där dina kollegor är personalen som jobbar inom vatten och avlopp och kommunens driftgrupp i Gäddede. Arbetsgruppen i Gäddede är en liten arbetsgrupp så ett gott samarbete är viktigt.

ARBETSUPPGIFTER

Som chaufför arbetar du med insamling och transport av avfall inom kommunen.

I arbetsuppgifterna ingår bland annat att:

  • Hämta och transportera rest- och matavfall samt papper- och plastförpackningar med sidlastande tvåfacksbil
  • Hantera fordonsdator, handdator, RFID-utrustning samt avvikelserapportering
  • Utföra dagligt underhåll av fordon och påbyggnad
  • Utföra viss utställning och hemtagning av avfallskärl
  • Delta i övrigt avfallsarbete vid behov

I arbetet har du daglig kontakt med kunder, vilket ställer krav på god serviceanda och ett professionellt bemötande. Beredskaps tjänstgöring kan förekomma.

KVALIFIKATIONER

För tjänsten krävs:

  • C-körkort
  • Genomförd utbildning Arbete på väg
  • Giltigt yrkeskompetensbevis (YKB)

Det är meriterande om du har erfarenhet av lastbilskörning samt av att arbeta med fordonssystem och digitala arbetsverktyg. Arbetet är till stor del digitaliserat, vilket innebär att du behöver vara bekväm med att använda digitala system i fordon, dator och mobil.

Personliga egenskaper:

  • Du är positiv och utåtriktad
  • Du trivs med att arbeta självständigt men även tillsammans med andra
  • Du är noggrann, serviceinriktad och tar ansvar för dina arbetsuppgifter
  • Du är också nyfiken och villig att lära dig nya saker.

Stor vikt läggs vid personlig lämplighet.

ÖVRIGT

Vi har gjort ett genomtänkt val av kanaler för den här rekryteringen. Vi vill inte bli kontaktade av försäljare, vänligen respektera detta.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Styrräntan - Styrräntan kvar på 1,75 % – Riksbanken signalerar stabilitet
    Tors, 29 jan 2026 - 14:02
  • Opinionen - Opinionsläge: Demoskop januari 2026 – Vänsterpartiet ökar
    Tors, 29 jan 2026 - 09:35
  • Statsskulden - Statsskulden – Sveriges skuld stiger men är historiskt låg
    Tis, 13 jan 2026 - 09:59