Academic Work Sweden AB - Logo

Affärssystemkonsult till växande konsultbolag i Linköping

Academic Work Sweden AB

Östergötlands län, Linköping

Tidigare erfarenhet är önskad

30 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Affärssystemkonsult sökes!

Är du intresserad av affärssystem och av att förenkla företags vardag med hjälp av affärssystemet? Trivs du med mycket kundkontakt och värderar långsiktiga kundrelationer? Då är detta tjänsten du ska söka! Skicka in din ansökan idag, vi bearbetar urvalet löpande!

OM TJÄNSTEN

Vi söker nu affärssystemkonsulter till ett etablerat och växande konsultbolag i Linköping. Rollen passar både dig som är i början av din karriär och dig som har ett par års erfarenhet av affärssystem och konsultarbete.

I den här rollen blir du en del av ett bolag som är familjärt och där medarbetarnas trivsel och välmående är hjärtat av verksamheten. Du blir även en del av ett kompetent team där kunskapsdelning, samarbete och utveckling är i fokus. Uppdragen är varierande och du får möjlighet att arbeta nära kund i hela processen, från analys och förstudie till implementation och förvaltning av affärssystem.

Du erbjuds

  • En roll som kan anpassas efter din erfarenhetsnivå, med stöd och introduktion för dig som är junior
  • Möjlighet att arbeta i varierande kunduppdrag inom olika branscher
  • Ett konsultbolag med låg prestige, hög samarbetsvilja och korta beslutsvägar

ARBETSUPPGIFTER

Som affärssystemkonsult kommer du, med stöd från kollegor vid behov, att:

  • Arbeta med konfiguration, anpassning och vidareutveckling av affärssystem
  • Delta i implementationer, uppgraderingar och förvaltningsuppdrag
  • Medverka i workshops, analyser och förbättringsinitiativ hos kund
  • Vara ett stöd i dialogen mellan verksamhet och IT

VI SÖKER DIG SOM

  • Har relevant utbildning inom exempelvis systemvetenskap, IT, industriell ekonomi eller motsvarande, eller motsvarande arbetslivserfarenhet
  • Har ett intresse för affärssystem, IT och verksamhetsprocesser
  • Har kunskap inom ett eller flera programmeringsspråk
  • Har arbetat med eller kommit i kontakt med affärssystem, exempelvis genom studier, praktik eller arbete
  • Trivs i en konsultativ roll med kundkontakt
  • Har goda kunskaper i svenska och engelska i tal och skrift

Det är meriterande om du har erfarenhet av affärssystem som exempelvis IFS, SAP, Dynamics, Infor, Jeeves eller liknande. Erfarenhet av integrationer, databaser/SQL eller analys- och rapportverktyg är också ett plus.

För att lyckas i rollen har du följande personliga egenskaper:

  • Hjälpsam
  • Ansvarstagande
  • Optimistisk
  • Målmedveten

Vår rekryteringsprocess

Denna rekryteringsprocess hanteras av Academic Work och vår kunds önskemål är att alla frågor rörande tjänsten skickas till Academic Work.

Vi tillämpar löpande urval och kommer plocka ner annonsen när tillräckligt många kandidater har nått slutskedet i rekryteringsprocessen. Vid ansökan efterfrågas ett CV. Personligt brev använder vi inte som urvalsmetod och behöver därför inte bifogas. Rekryteringsprocessen innehåller två urvalstest: ett personlighetstest och ett test i kognitiv förmåga. Testerna är ett verktyg för att kunna hitta den kandidat med högst potential för tjänsten samt främja jämlikhet, mångfald och en rättvis rekryteringsprocess.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Opinionen - Opinionsläge: Indikators mätning 2026 – S ökar, L under spärren
    Ons, 28 jan 2026 - 09:35
  • Statsskulden - Statsskulden – Sveriges skuld stiger men är historiskt låg
    Tis, 13 jan 2026 - 09:59