Ledigt jobb: Automationsingenjör, elkraft
- Jobb
- Karriärmöjlighet på Hitachi Energy - Designingenjör
Karriärmöjlighet på Hitachi Energy - Designingenjör
Hitachi Energy Sweden ABVästmanlands län, Västerås
Tidigare erfarenhet är önskad
177 dagar kvar
att ansöka till jobbet
Med en banbrytande teknikledande erbjudande stödjer Hitachi Energys Power Quality Solutions den gröna energiövergången med lösningar som ger motståndskraft, stabilitet och ökad kapacitet till elnätet. Som ett resultat kan fler förnybara energikällor integreras, miljöpåverkan minimeras och risken för störningar i nätet sänkas.
På Hitachi Energy värdesätter vi våra medarbetare som vår största tillgång, då vi utnyttjar olika tankar, bakgrunder och erfarenheter för att främja en kultur av innovation och samarbete. Med våra skickliga och globala projektteam är vi där för att stödja våra kunder världen över att nå sina hållbara mål, och bana väg för ett mer hållbart, flexibelt och säkert energisystem. Bli en del av vårt team!
Dina ansvarsområden
- I denna roll kommer du att designa kontroll- och reläskyddssystem, elektriska anläggningssystem och hjälputrustning.
- Du kommer också att designa och integrera tredjepartssystem.
- Översätta tekniska krav till en validerad design och säkerställa att kundens krav uppfylls.
- Skapa ritningar och produktkonfigurationer.
- Arbeta med våra grunddesignlösningar och processer.
- Stötta våra kunder och hantera kunddokumentation.
- Ständigt förbättra våra lösningar och utveckla nya idéer.
- Tillsammans med teammedlemmar eller självständigt arbeta med leveransprojekt, förbättringsprojekt och anbud.
Din bakgrund
- Vi söker en engagerad och driven person som är en sann lagspelare med en problemlösande och strukturerad inställning.
- Du är proaktiv, letar efter möjligheter och tar ansvar för de projekt och uppgifter du arbetar med.
- Kunskap om elektriska CAD-system. Zuken E3 och Engineering Base är en fördel.
- Kunskap om beräkningsverktyg. ETAP är en fördel.
- Kunskap om reläkonfiguration.
- Du har en universitetsexamen i elektroteknik eller liknande arbetslivserfarenhet.
- Det är en stor fördel om du har erfarenhet från FACTS, transformatorstationer eller infrastrukturprojekt.
- Engelska är ett krav, kunskaper i svenska är ett plus.
Mer om oss
Är du redo att gå med i Hitachi Energy för en karriär utan gränser och en plats där du kan vara dig själv? Vi är redo för dig! Ansökningar kommer att granskas löpande, så dröj inte – ansök idag.
Mer information: Rekryteringschef: Christian Müller, [email protected], svarar på dina frågor om tjänsten. Fackliga representanter – Sveriges Ingenjörer: Nawzad Rashid, +46 107-38 91 48; Unionen: Karin Ulvemark, +46 107-38 51 42 eller Ingrid Rinaldo, +46 107-38 58 19; Ledarna: Frank Hollstedt, +46 107-38 70 43. Övriga frågor kan skickas till Talent Acquisition Partner Tobias Nilsson, [email protected].
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb
-
Ingenjörer o tekniker i gruvteknik o metallurgi
Mälardalens Bostadsrättsförvaltning
Tors, 22 jan 2026 - 12:22