Ledigt jobb: Systemadministratör
- Jobb
- Bli en ASIC SoC-arkitekt hos Axis!
Bli en ASIC SoC-arkitekt hos Axis!
Axis Communications ABSkåne län, Lund
7 dagar kvar
att ansöka till jobbet
Gå med i vårt team som ASIC SoC-arkitekt!
Är du passionerad om avancerad ASIC-utveckling och ivrig att arbeta i framkant av teknologin? Trivs du i en samarbetsinriktad miljö där dina bidrag verkligen betyder något? Vi söker en ASIC SoC-arkitekt för att gå med i vårt dynamiska team i Lund och hjälpa till att forma framtiden för våra ARTPEC SoC-chips.
Läs mer (https://newsroom.axis.com/article/artpec-foundation-quality)
Din framtida team
ASIC System-teamet är i hjärtat av utvecklingen av nästa generation ARTPEC SoC-chips. Vi ansvarar för SoC-arkitekturen och ASIC-implementeringsfasen, och spelar en avgörande roll i både pågående projekt och framtida innovationer. Vårt team består av projektledare, SoC-arkitekter och back-end-ingenjörer. Vi arbetar nära vår ASIC-leverantör, interna RTL-design- och verifieringsteam, samt nyckelintressenter för att säkerställa att våra SoC-designs uppfyller de högsta standarderna.
Vi är ett mycket skickligt och motiverat team med en blandning av juniora och seniora medlemmar. Vår styrka ligger i vår individuella expertis och vår samarbetsinriktade, öppna arbetsmiljö. Vi söker nu en ASIC SoC-arkitekt för att stärka vårt team inom områden som säkerhet, låg energiförbrukning, paket och PI/SI, externa gränssnitt, ledarskap, kvalificering, validering, AT-test etc. Du namnger din smak, intresse och expertis.
Vad du kommer att göra som ASIC SoC-arkitekt
Som ASIC System-ingenjör kommer du att spela en avgörande roll genom hela ASIC-projektlivscykeln. Du kommer att specificera systemnivåkrav, definiera arkitektur, utvärdera och välja tredjeparts-IP:er, och stödja RTL-design- och verifieringsteam. Du kommer också att samarbeta med vår ASIC-leverantör under implementeringsfasen och arbeta nära interna hårdvaru- och mjukvaruteam.
Vem är du?
Vi söker högmotiverade ingenjörer med en bakgrund inom elektroteknik, datavetenskap, teknisk fysik eller ett relaterat område. Vi välkomnar både juniora och seniora ingenjörer som har egenskaper som:
- Kunskap om ASIC-teknologier, design, verifiering, testning och tillverkning
- Förståelse för SoC-arkitektur
- God förståelse för inbyggda system och hårdvaru/mjukvaru-interaktion
- Starka dokumentationsfärdigheter
- Presentations- och kommunikationsfärdigheter på engelska
Som person tror vi att du är analytisk, systematisk och gillar att dela med dig av din kunskap och idéer med teamet. Teamarbete är avgörande på Axis, så det är viktigt att du bidrar till en positiv teamanda och en kreativ arbetsmiljö.
Vad Axis har att erbjuda
Vi är en världsledare inom nätverksvideo, där banbrytande teknologi möter global påverkan. Här kommer du att bidra till meningsfulla projekt som formar framtiden för säkerhet och övervakning - utveckla lösningar som används världen över. Som ett snabbt växande företag erbjuder vi spännande karriärmöjligheter. Du kommer att växa professionellt genom kontinuerligt lärande, stödd av ett samarbetsinriktat team som värdesätter kreativitet, innovation och balans mellan arbete och privatliv.
Vår huvudkontor i Lund, inklusive den imponerande Grenden-byggnaden, erbjuder en dynamisk miljö med utrymmen utformade för att uppmuntra samarbete, vare sig genom informella "fika"-samtal, formella möten eller aktiviteter efter arbetstid. Kolla in det: Axis HQ (https://www.axis.com/en-se/about-axis/axis-hq)
Din välbefinnande är viktigt för oss. Vi erbjuder en rad förmåner, inklusive företagsbonus, fredagsfika, friskvårdsbidrag, sjukförsäkring - och till och med din egen Axis-cykel.
För att lära dig mer om Axis, våra innovativa produkter, lösningar och vår livliga företagskultur, utforska:
- Life at Axis blog (https://www.axis.com/en-se/about-axis/life-at-axis)
- Engineering at Axis blog (https://www.axis.com/en-se/about-axis/engineering-at-axis)
- Innovation at Axis (https://www.axis.com/en-se/about-axis/innovation-at-axis)
Redo att agera?
Vill du gå med oss? Ansök idag! Kontakta vår rekryteringsansvarige för ASIC-system, Tomas Larsson, på telefon +46 46 272 1500 om du vill ha mer information.
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb