Berättarnätet Kronoberg - Logo

Producent och Projektsamordnare till Sagobygden

Berättarnätet Kronoberg

Kronobergs län, Ljungby

Tidigare erfarenhet är önskad

0 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Sagobygden drivs av den ideella föreningen Berättarnätet Kronoberg som är Sveriges äldsta berättarförening och bedriver en unik verksamhet.

Vår grund är att trygga det muntliga berättandet som en del av ett levande kulturarv. Vi arbetar med att sprida kunskap om folksagor, sägner och folkdiktning. Vi arrangerar Nordens äldsta årligen återkommande berättarfestival, Sagobygdens musik- och berättarfestival, med artister från världens alla hörn. Vi driver Sagomuseet och sägenplatserna inom Ljungby, Alvesta och Älmhults kommuner. Vi samverkar med nationella och internationella kulturinstitutioner och har flera internationella projekt. Sedan 2014 är Berättarnätet Kronoberg en Unesco-ackrediterad förening för det immateriella kulturarvet och 2018 upptogs Sagobygden på Unesco:s register för ”Good Safeguarding Practices”. Sagobygden arbetar för att vara en internationell arena för muntligt berättande.

Är du en driven producent och projektsamordnare? Då har vi jobbet för dig!

På Sagobygden får du möjlighet till ett spännande och variationsrikt arbete. Vi är en kreativ arbetsplats där mycket pågår samtidigt. Dina arbetsuppgifter blir därför varierande så som att producera Sagobygdens musik- och berättarfestival, samordna projekt, skriva projektansökningar och bistå verksamhetsledaren när behov föreligger.

Du är en noggrann administratör och klarar av att hålla deadlines. Du kommer att arbeta självständigt och i samarbete med övriga medarbetare. Resor lokalt och regionalt är vanligt förekommande, kvälls- och helgarbete kan ske vid behov. Placering är i Ljungby på Sagomuseet.

Vi söker dig som är engagerad, har erfarenhet av producentyrket och projektledning. Det är viktigt att du har ekonomiska kunskaper, från utbildning eller från erfarenheter som vi bedömer likvärdiga. Du ska kunna uttrycka dig väl i tal och skrift på svenska och engelska. Du ska trivas med att skriva projektansökningar. Erfarenheter inom berättande eller teatervärlden är meriterande. Du har också kompetens att hantera sociala medier, appar och andra digitala lösningar.

Vi tror att du är kreativ, har förmåga att komma på lösningar och se saker ur olika perspektiv. Om du är ansvarstagande, självständig och samtidigt tycker det är roligt att samarbeta med andra så kommer du att trivas med att jobba hos oss. I arbetet som producent och projektsamordnare behöver du vara strukturerad, ha koll på planering och i perioder av hög arbetsbelastning kunna vara flexibel. Vi lägger stor vikt vid personlig lämplighet.

Vi intervjuar löpande men önskar din ansökan senast 25/4 2025. Föreningen har kollektivavtal.

Till bemannings- och rekryteringsföretag och till dig som är försäljare: Vi undanber oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Elpriset - Elpriser 21-22 april 2025: Gratis energi och dyraste timmarna
    Mån, 21 apr 2025 - 13:01
  • Allmänt - Skrotningspremie höjd till 25 000 kr vid byte till elbil
    Mån, 14 apr 2025 - 18:30
  • Inflationen - Inflationen april 2025: KPIF stabil på 2,3%
    Fre, 11 apr 2025 - 08:36
  • Information om Statsskuld.se - Stora Nyheter & Förbättringar på Statsskuld.se
    Mån, 31 mar 2025 - 15:20
  • Styrräntan - Riksbanken Lämnar Styrräntan Oförändrad: Effekter och Prognoser
    Tors, 20 mar 2025 - 14:02
  • Statsskulden - Sveriges Statsskuld på Historisk Lågpunkt
    Mån, 10 mar 2025 - 10:06