Axis Communications AB - Logo

Full Stack Developer - Linköping Analytics

Axis Communications AB

23 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Full Stack Developer - Linköping Analytics

Är du en erfaren mjukvaruingenjör som tycker om att arbeta i en team-baserad miljö? Har du ett intresse för mjukvaruapplikationsutveckling med hjälp av bildanalys och maskininlärningsteknologier? Vårt FoU-kontor i Linköping söker en full stack-utvecklare till vårt analys-team.

Vem är ditt framtida team?

Vi är ett trevligt team som arbetar med en av Axis analysprodukter, Smart Search 2. Produkten används av operatörer för att söka efter specifika objekt i stora mängder videomaterial från övervakningskameror, till exempel när ett brott har begåtts. Produkten inkluderar både förklassificerade objekt och möjligheter för fri textsökning. Funktionsuppsättningen växer snabbt, och vi har många spännande utmaningar framför oss för att fortsätta utveckla produkten.

Vi tror att en positiv och inkluderande teamkultur är avgörande för att nå våra mål. För att ge en inblick i vår teamkultur vill vi dela med oss av vårt teamavtal:

  • Vi har roligt tillsammans och firar våra framgångar
  • Det är okej att göra misstag, och vi lär oss av dem
  • Vi uppmuntrar till att ställa frågor - även de som du tycker är dumma
  • Vi tar kollektivt ansvar för våra uppgifter
  • Vi testar nya saker och utvecklar tillsammans
  • Vi delar kunskap och information
  • Vi respekterar varandras behov och bryr oss om varandra
  • Vi förstår skillnader i varandras kompetensområden och bakgrunder
  • Vi utmanar varandras åsikter på ett respektfullt sätt
  • Vi är mottagliga och tar itu med konflikter tidigt på ett objektivt sätt

Genom att följa detta teamavtal uppnår vi psykologisk säkerhet.

Hur arbetar vi

På Axis i Linköping arbetar vi i små team där alla teammedlemmar delar och samarbetar kring alla uppgifter i ett mjukvaruteam. För att underlätta detta tror vi på metoder som uppmuntrar att du aldrig är ensam när du kodar eller utför andra uppgifter. Vissa team arbetar med parprogrammering medan andra väljer mobprogrammering.

Kvalitet är viktigt för oss. Att bry sig om hur man testar mjukvara på ett effektivt och ändamålsenligt sätt är en nyckelkomponent i vårt arbete. Men framför allt bryr vi oss om våra kunders upplevelse. Axis produkter är högkvalitativa produkter, och kunden måste känna det.

Vad du kommer att göra som Full Stack Developer

Ansvarsområdena för rollen inkluderar:

  • delta som en dedikerad teammedlem i det dagliga teamworket
  • ta en aktiv del i att designa produktens arkitektur
  • kommunicera med intressenter och andra utvecklingsteam
  • tillsammans med andra kollegor driva kontinuerlig förbättring av vår utvecklingsmetodik inklusive testning.

Vem söker vi/Vem är du?

Vi söker en erfaren, engagerad utvecklare som vill arbeta i ett tvärfunktionellt team i en vänlig miljö för att skapa lösningar som gör saker enklare och bättre för våra slutanvändare.

Vi skulle älska att höra att du har/är:

  • kandidatexamen eller masterexamen av relevant slag
  • solid erfarenhet av mjukvaruutveckling och att ta mjukvaruprodukter till marknaden
  • ett intresse som täcker hela produktcykeln, vilket innebär allt från produktdefinition, implementering av funktioner till färdig produkt
  • arbetskunskap om testautomatisering, CI/CD
  • nyfiken på att lära dig och söker sätt att förbättra hur vi arbetar
  • nyfiken på ny teknik och bonuspoäng om du redan är bekant med TypeScript, React, Node.js, C#, SQL och AWS.

Vad Axis har att erbjuda

Detta jobb är beläget i Linköping, främst på plats på vårt kontor i Ebbepark. Vi har en fantastisk arbetsmiljö som stödjer teamwork och moderna arbetssätt. Utöver att erbjuda förutsättningar för tillväxt och innovation, uppmuntrar kontoret också till att ha roligt på jobbet!

Vi gillar att spela bordtennis, Mario Kart eller varför inte ett brädspel? Under lunchen spelar vissa kollegor pickleball på Campushallen, medan andra föredrar padel. Självklart har vi kaffepauser och Axis-fika!

Lyckligtvis hittar vi också tid att fördjupa oss i arbetet och utveckla enastående produkter och lösningar som efterfrågas av våra kunder. Vi arbetar enligt metoder och principer som etablerats inom mjukvaruutveckling under de senaste åren, såsom Lean, DevOps och agila varianter. Detta innebär konstant lärande och sökande efter sätt att förbättra hur vi arbetar. Du kan förvänta dig, och förväntas, delta i diskussioner om arkitektur, skriva den bästa koden och hur man säkerställer produktens kvalitet.

Vi letar efter fler vänner att diskutera och umgås med, vill du joina oss?

Axis är ett företag som inser fördelarna med en mångfaldig arbetsstyrka. Vi vet att mångfald i grupper skapar en bättre arbetsmiljö och främjar kreativitet, något som är grundläggande för vår framgång.

Redo att agera?

Ta reda på mer från vår rekryteringschef Sofia Raismaa på +46 (0)72-245 19 70 eller HR-generalist Hannah Skog på +46 (0)76 176 24 94.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Elpriset - Elpriser i Sverige: Gratis el imorgon förmiddag
    Tis, 1 apr 2025 - 13:01
  • Information om Statsskuld.se - Stora Nyheter & Förbättringar på Statsskuld.se
    Mån, 31 mar 2025 - 15:20
  • Rabattkod - Fira med Live it – 20% rabatt på populära upplevelser!
    Ons, 26 mar 2025 - 12:01
  • Styrräntan - Riksbanken Lämnar Styrräntan Oförändrad: Effekter och Prognoser
    Tors, 20 mar 2025 - 14:02
  • Inflationen - Inflationen i februari 2025: KPIF stiger till 2,9%
    Tors, 13 mar 2025 - 08:36
  • Statsskulden - Sveriges Statsskuld på Historisk Lågpunkt
    Mån, 10 mar 2025 - 10:06