Ledigt jobb: Speciallärare
- Jobb
- Biträdande rektor och speciallärare sökes till Bäckskolan i Kisa

Biträdande rektor och speciallärare sökes till Bäckskolan i Kisa
Kinda kommunÖstergötlands län, Kinda
11 dagar kvar
att ansöka till jobbet
Vi söker nya kollegor!
Vill du jobba med människor, påverka andra människors liv och göra skillnad är Kinda kommun stället för dig. Här bryr vi oss om varandra och det är alltid nära till kollegor, chef och medborgare. Vi står inför en spännande framtid och vill fortsätta ge service med hög kvalitet till våra medborgare. Därför vill vi att alla medarbetare ska se möjligheterna, både i det lilla och i det stora. Här arbetar vi med värdegrunden framåtanda, ansvarskänsla och dialog. Den är med oss i det dagliga arbetet, hur vi bemöter varandra och de vi arbetar för, medborgarna.
Beskrivning av arbetsuppgifter
Vi söker dig som vill arbeta som biträdande rektor på 40% och 60% som speciallärare, specialpedagog eller grundskollärare i åk F-3 på Bäckskolan i Kisa. I tjänsten ingår ledningsuppdrag som biträdande rektor 40%. Detta i nära samarbete med rektor, elevhälsa, ledningsgrupp och vikarieplanerare. I tjänsten ingår sedan 60% undervisning och elevhälsoarbete för och med elever i åk F-3. Tjänsten är en 100% tillsvidaretjänst och tillsätts under förutsättningar att erforderliga beslut tas. Förordnandet som biträdande rektor tillsätts 2 år i taget med möjlighet till förlängning. Stor vikt läggs vid personlig lämplighet.
För att trivas hos oss är det viktigt att du har förmågan att skapa kontaktvägar och underhålla relationer till elever, vårdnadshavare, kollegor och externa kompetenser. Du arbetar systematiskt och målinriktat med läroplanen som grund och strävar mot att eleverna ska nå så långt som möjligt utifrån deras förutsättningar. Du tycker om ett varierande arbete med mycket ansvar. Du är trygg i din roll, flexibel och nyfiken.
Du tar tillsammans med samtliga medarbetare ett helhetsansvar för alla elevers skoldag och fritidsdag. Du medverkar till trivsel och samhörighet och tycker om att samarbeta, ta tillvara styrkor och kan se både detaljer och helhet för att få vår verksamhet att nå så långt det är möjligt. Du har ett tydligt ledarskap med fokus på utveckling av hela skolverksamheten utifrån organisation-, grupp- och individnivå. Du är väl förtrogen med skolans kärnuppdrag och våra styrdokument och kan omsätta det i praktiken. Du är intresserad av att driva det systematiska utvecklingsarbetet framåt och är van att ta tillvara olika perspektiv och resultat i dina analyser.
Kvalifikationer
Biträdande rektor och lärare F-3.
I första hand söker vi dig som är legitimerad speciallärare alternativt specialpedagog med erfarenhet av arbete i F-3. Om du har en speciallärar- eller specialpedagogs utbildning kommer du att arbeta som speciallärare alternativt specialpedagog med de uppgifter som du har utbildning för på 60% och de övriga 40% som biträdande rektor. Meriterande är tidigare erfarenhet av ledningsuppdrag.
Har du istället en grundskollärarutbildning F-3 med tidigare erfarenhet av arbete i ett ledningsuppdrag? Då är du också välkommen att söka.
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb
-
Linköpings Universitet
-
Vikarielärare Norrköping
-
Linköpings kommun
-
Övriga utbildare och instruktörer
Altitude Access Scandinavia AB
-
Linköpings Universitet
-
Riksbanken Lämnar Styrräntan Oförändrad: Effekter och Prognoser
Tors, 20 mar 2025 - 14:02