Eurocash Food AB - Logo

Butiksmedarbetare till Eurocash Töcksfors (Sommarvikariat)

Eurocash Food AB

Värmlands län, Årjäng

Tidigare erfarenhet är önskad

13 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Vi på Eurocash är stolta över vår framgångsrika gränshandelskedja, som präglas av engagemang, fokus på lönsam försäljning och en kund i centrum. Nu söker vi fler medarbetare som vill vara med och forma framtiden tillsammans med oss.

Huvudsakliga arbetsuppgifter

Som butiksmedarbetare hos oss tar du stort eget ansvar för att våra kunder enkelt ska hitta det de söker. Du ser till att hyllorna är välfyllda, att butiken är ren och snygg, samt att kassahanteringen fungerar smidigt. Tillsammans med dina kollegor fokuserar vi på positivt kundbemötande, lönsam försäljning och högsta kvalitet. Du blir en viktig pusselbit i kedjan mot en inspirerande butiksupplevelse. I utbyte erbjuder vi goda utvecklingsmöjligheter i en organisation där vi vågar tänka nytt. Vi är ett härligt gäng som arbetar tillsammans på Eurocash i Töcksfors Handelspark, och nu söker vi dig som vill ta plats i vårt team.

Tjänsten gäller som semestervikariat under sommaren. Arbetstiderna är schemalagda under dagtid, kvällar och helger. Lön utgår enligt gällande kollektivavtal.

Det här förväntar vi oss

Att du trivs med att jobba med kunder och försäljning är en förutsättning för rollen. För att trivas hos oss ska du ha lätt för att samarbeta i team, vara noggrann och kvalitetsmedveten. Dessutom ska du gilla ett högt tempo. Tillsammans med dina kollegor ansvarar du för den dagliga driften av butiken, vilket innebär att du är service- och försäljningsinriktad samt har ett öga för både detaljer och helhet.

Vi ser gärna att du har en avslutad gymnasieutbildning, gärna inom handel och service. Tidigare erfarenhet från dagligvaruhandeln är meriterande.

För oss är mångfald en affärsmöjlighet. Vi uppmuntrar därför sökande från alla bakgrunder att söka våra tjänster. Vill du veta mer om tjänsten? Kontakta Vlora Avolaj på 010-550 55 61. Vi ser gärna att du skickar in din ansökan så snart som möjligt, då tjänsten kan komma att tillsättas före sista ansökningsdag den 6 juli 2026. Vi tar endast emot ansökningar via våra jobbsidor.

För att ta reda på om just du är den vi söker innehåller vår rekryteringsprocess både tester och intervjuer. Vi kontrollerar alltid ID och gör bakgrundskontroller vid samtliga rekryteringar. Läs mer: Så går det till när du söker jobb inom Axfood.

Observera att vi under denna rekryteringsprocess inte kommer be dig logga in med Bank-id eller scanna någon QR-kod. Vid frågor, kontakta Medarbetarsupporten via vårt kontaktformulär.

Om Eurocash

Som matvarukedja har Eurocash lång erfarenhet av gränshandel och har i mer än 20 år funnits vid gränsen för sina kunder. Den första butiken öppnade 1999 i Svinesund. Idag finns Eurocash representerade på sex orter med matbutiker, från Storlien i norr till Strömstad i söder. Genom att utmana branschen vill Eurocash fortsätta växa och stärka sin position som gränsens ledande matvarukedja. I konceptet ingår även Willys i Åmål och Strömstad. Eurocash omsätter drygt 2,3 miljarder kronor (2024) och är en del av Axfood och Norge Gruppen.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Rabattkod - Rabattkod hos Smartphoto
    Mån, 22 jun 2026 - 12:00
  • Opinionen - Novus opinionsmätning 2026-06-17 – Socialdemokraterna tappar
    Ons, 17 jun 2026 - 09:35
  • Statsskulden - Statsskulden – nivå, BNP-andel och utveckling till 2026
    Mån, 8 jun 2026 - 09:59
  • Inflationen - Inflationen maj 2026 – KPIF ökar till 1,5 procent
    Tors, 4 jun 2026 - 08:30
  • Tips - Skapa en professionell hemsida med AI – därför byggde jag Deffe.com
    Tis, 19 maj 2026 - 22:28
  • Kommun - ödeshög kommun – fakta & statistik
    Tis, 19 maj 2026 - 00:35