Volvo Business Services AB - Logo

Ledig tjänst: Produktägare för digitala lösningar inom kabelharness på Volvo Group

Volvo Business Services AB

Okänd ort

Tidigare erfarenhet är önskad

12 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Volvo Group grundades 1927 och är engagerat i att driva välstånd och forma framtidens landskap genom hållbara transport-, mobilitets- och infrastrukturlösningar. Genom att erbjuda lastbilar, bussar, byggutrustning, kraftlösningar för marina och industriella tillämpningar, finansiering och tjänster som ökar våra kunders drifttid och produktivitet.

Vårt huvudkontor ligger i Göteborg, Sverige. Volvo Groups aktier är noterade på Nasdaq Stockholm.

På Volvo Group Digital & IT kommer du att bidra till transformationen av vårt företag, transportindustrin och samhället i stort. Du kommer att:

  • Leva den digitala produktområdet för kablage och kabelharness på Volvo där du kommer att vara en nyckelspelare i vår digitaliseringsresa för att säkerställa god dokumentationskvalitet och ingenjörseffektivitet.
  • Aktivt bidra i studier och utredningar för att definiera våra framtida lösningar och PLM-landskap för dokumentation av kabelharness, modellering och datastyrning, med fokus på hur elektriska och kabelharness-data skapas, struktureras och återanvänds från koncept till service.
  • Dagligen leda och stödja ett agilt team, säkerställa effektivt stöd och stabil produktion för de nuvarande verktygen och lösningarna för kabelharness, inklusive livscykelhantering, Service Level Agreements och incident/problemuppföljning.
  • Äga och hantera teamets backlog: klargöra syfte och prioriteringar, översätta vägkartan till leveranser, beställa och visualisera arbete, och säkerställa att feedback från användare och intressenter kontinuerligt samlas in och åtgärdas.
  • Hantera beroenden och samarbeta med andra digitala produktteam, ingenjörsorganisationer och affärspartners för att säkerställa ett end-to-end värdeflöde och en sammanhängande virtuell produktutvecklingsmiljö.
  • Ta ansvar för budget och finansiell uppföljning för de ägda digitala produkterna och lösningarna inom ramen, och säkerställa att investeringarna är värdefokuserade och att avveckling planeras och genomförs när det är tillämpligt.

Din framtida team

Du kommer att gå med i ett av teamen kopplade till PLM-avdelningen inom Volvo Group Digital & IT, där vårt syfte är att hantera den virtuella produktdefinitionen och säkerställa den högsta datakvaliteten för att stödja sömlös virtuell samarbete över hela Volvo Group.

  • Du kommer att arbeta i en verkligt global och mångkulturell miljö, leda ett agilt team med teammedlemmar belägna i både Sverige och Indien.
  • Du kommer att samarbeta nära med mycket skickliga kollegor inom PLM, elektrisk/elektronisk ingenjörskonst och produktutveckling för att säkerställa en effektiv arbetsmiljö för virtuell tvärfunktionell samarbete i produktutvecklingsprojekt och förbättra kvalitet och virtuell tillit.
  • Vi tror på ägarskap och ansvar, där teamen hanterar sin egen produktlivscykel, från utveckling till underhåll. Transparens, öppen kommunikation, teamwork och ömsesidig respekt är grundläggande för hur vi arbetar.

Vem är du?

  • Du har starka interpersonella, kommunikations- och ledarskapsförmågor: du är en öppen och lagspelande person som kan bygga förtroende, samordna intressenter och leda i en global kontext. Du är serviceinriktad och har en ägarmentalitet.
  • Erfarenhet från utveckling av kabelharness och relaterade digitala lösningar, inklusive en god förståelse för arbetsmetoder och ingenjörsbehov för dokumentation av kabelharness.
  • Praktisk erfarenhet och god förståelse av följande verktyg och domäner: Siemens Capital Harness eller SABER, CATIA V5, CREO Parametric och relaterade PLM-integrationer.
  • Erfarenhet som produktägare, digital produktägare, lösningsledare, teamledare eller liknande roll i en agil miljö, inklusive backloghantering, intressentsamarbete och end-to-end livscykelansvar.
  • Förståelse för Volvo KOLA-logik och virtuell produktdatastyrning.
  • Erfarenhet av livscykelhantering av företagsdigitala produkter, inklusive SLA:er, stödsystem och avveckling.
  • Kännedom om säkerhets- och efterlevnadskrav för IT-lösningar (t.ex. interna kontrollramverk, dataskydd, kritiska applikationer).
  • Erfarenhet från produktutveckling inom fordonsindustrin och virtuella verifierings-/valideringsprocesser.
  • Erfarenhet från högintegrerade miljöer som kombinerar PLM, CAD, elektriska/elektroniska system och tillverkningsingenjörskonst.

Redo för nästa steg?

Är du exalterad över att ta med dina färdigheter och idéer till det digitala produktområdet för kabelharness och hjälpa till att forma Volvos framtida virtuella produktmiljö? Vi kan inte vänta på att höra från dig – ansök idag!

I vissa länder och specifika positioner kan bakgrundskontroller krävas, i enlighet med lokala lagar och förordningar. Om detta är tillämpligt för den roll du har ansökt om, kommer du att informeras.

Vi värdesätter din dataskydd och accepterar därför inte ansökningar via e-post.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Opinionen - Opinionsläge: Novus februari 2026 – Socialdemokraterna fortsatt störst
    Tors, 19 feb 2026 - 01:35
  • Statsskulden - Statsskulden – Sveriges skuld passerar 1 280 miljarder kr
    Mån, 9 feb 2026 - 09:59
  • Styrräntan - Styrräntan kvar på 1,75 % – Riksbanken signalerar stabilitet
    Tors, 29 jan 2026 - 14:02