Ledigt jobb: Civilingenjör, konstruktion, elektronik
- Jobb
- Erfaren Elektronikdesigningenjör i Linköping
Erfaren Elektronikdesigningenjör i Linköping
Axis Communications ABÖstergötlands län, Linköping
12 dagar kvar
att ansöka till jobbet
Erfaren Elektronikdesigningenjör i Linköping
På Axis Communications handlar allt om att skapa en smartare och säkrare värld! Vi har levererat banbrytande produkter i många år och kommer att fortsätta göra det i många år framöver. Gå med i vårt team som elektronikdesigningenjör och tillsammans kommer vi att skapa smarta produkter för en bättre framtid!
Vem är ditt framtida team?
Du kommer att vara en del av hårdvaruutvecklingsteamet i Linköping som består av erfarna ingenjörer inom elektronik, mekanik och inbyggd programvara. Vi arbetar tillsammans över disciplinerna i projekt för att skapa produkter av världsklass. På Axis är projektmedlemmarna drivkraften och beslutsfattarna i samarbete med intressenterna. Vårt team grundades 2023, och du kommer att få möjlighet att påverka både produktutveckling och teambygge.
Vem söker vi/Vem är du?
Axis framgång bygger på de människor som arbetar här och vi tror starkt på att med rätt personer är allt möjligt. Vi söker någon som:
- Har en positiv inställning och starka kommunikationsfärdigheter.
- Älskar att lösa problem tillsammans med ett team.
- Använder en systematisk metod och gillar att arbeta med hela produkten.
Utöver detta har du arbetat i minst 5 år inom ett relevant område och har en universitetsexamen i elektronikdesign eller ett liknande relevant område.
Vad du kommer att göra som Elektronikdesigningenjör:
Som elektronikdesigningenjör i vårt team samarbetar och kommunicerar du mycket med andra ingenjörer inom Axis, både i Linköping och på andra platser för att leverera produkter. Ditt huvudmål kommer att vara att designa, testa och verifiera elektronik för högkvalitativa produkter avsedda för volymproduktion.
Vi arbetar i projekt och du kommer att vara med från konceptfasen till dess att produkten är live på marknaden. Våra projektteam inkluderar ofta två elektronikingenjörer och därför ges mycket ansvar till varje ingenjör. Varje projekt tar cirka 18-24 månader.
Relevant erfarenhet som vi söker:
- Elektronik systemdesign
- Komponentutvärdering och val
- Kretskortdesign
- Praktisk testning, felsökning och verifiering
- Produktcertifiering, inklusive EMC och säkerhet
Vad Axis har att erbjuda
Vi är en världsledare inom nätverksvideo, där banbrytande teknik möter global påverkan. Här kommer du att bidra till meningsfulla projekt som formar framtiden för säkerhet och övervakning - utveckla lösningar som används världen över.
Som ett snabbt växande företag erbjuder vi spännande karriärmöjligheter. Du kommer att växa professionellt genom kontinuerligt lärande, stödd av ett samarbetsvilligt team som värdesätter kreativitet, innovation och balans mellan arbete och fritid.
Denna position är baserad i Linköping, på plats på vårt kontor i Ebbepark. Vår arbetsmiljö främjar teamwork och innovation, med gott om utrymme för roligt! Din välbefinnande är viktigt för oss. Vi erbjuder en rad förmåner, inklusive företagsbonus, fredagsfika, friskvårdsbidrag, sjukförsäkring - och till och med din egen Axis-cykel.
Redo att agera?
Ansök nu!
Om du vill veta mer eller har några frågor, tveka inte att kontakta Petter Sidklev på telefon +46 761759861 eller via e-post.
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb
-
Ingenjörer och tekniker inom elektroteknik
Tech Talents Consulting i Sverige AB
Ons, 26 nov 2025 - 08:13