Hitachi Energy Sweden AB - Logo

Kvalitets- och kontinuerlig förbättringsspecialist till HVDC

Hitachi Energy Sweden AB

Dalarnas län, Ludvika

Tidigare erfarenhet är önskad

100 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Möjligheten

I denna roll kommer du att tillhöra HVDC (Högspänd likström), en produktgrupp inom Hitachi Energy, som utvecklar, tillverkar och säljer DC-överföringssystem på en global marknad. HVDC-teknik används för att överföra elektricitet över långa avstånd och för kraftöverföring via undervattenskablar. Den används också för att koppla samman elsystem.

“Som Quality & Continuous Improvement Specialist kommer du att vara en viktig del av företaget för att möjliggöra effektiv drift och skapa kundvärde genom att minimera defekter och vara en lärande organisation. Du kommer att vara en del av ett team som har en passion för kontinuerliga förbättringar och kvalitetsgaranti. Vi har roligt på jobbet och det vi gör har en direkt påverkan på våra kunder, kollegor och HVDC:s framgång!” – Marie Eriksson, Quality and Continuous Improvement Manager på HVDC.

Dina ansvarsområden

  • Driva kvalitetskultur genom hela organisationen
  • Förbättra och implementera kvalitetsstödsprocesser i organisationen.
  • Stödja och driva förbättring och implementering av kvalitetskontroll och kvalitetsgarantiaktiviteter
  • Stödja och driva hanteringen av avvikelser.
  • Analysera prestationsdata och driva åtgärder.
  • Samarbeta med olika intressenter för att förbättra kundnöjdheten.

Din bakgrund

  • Vi värdesätter din personlighet högt och ser att du har en positiv, flexibel och proaktiv inställning, tar ansvar och trivs med att arbeta i team.
  • Du har goda kommunikations- och påverkansförmågor för att adressera och bygga förtroende med människor på olika organisatoriska nivåer.
  • Du har kunskap om kvalitetsledningssystem, ISO-standarder, processhantering, Lean, Six-Sigma och kontinuerliga förbättringar.
  • Du har en ingenjörsexamen, helst inom kvalitetsledning eller liknande.

Vad vi erbjuder

  • Kollektivavtal
  • Flexibel arbetstid
  • Vård- och friskvårdsbidrag
  • Fantastiska karriärmöjligheter inom Hitachi Energy både i Sverige och globalt
  • Mentor som stöd under onboardingfasen
  • Olika utbildningar och kurser som stödjer medarbetarutveckling​
  • Mångsidigt företag med över 70+ nationaliteter som arbetar i Sverige
  • Tilläggsersättning för föräldraledighet
  • Medarbetarförmånsportal med tusentals rabatter och förmåner

Mer om oss

Är du redo för en ny spännande utmaning? Låter beskrivningen ovan som du? Välkommen att ansöka! Ansökningar kommer att granskas löpande, så dröj inte – ansök idag!

Frågor om tjänsten ska riktas till rekryteringschef, Marie Eriksson, [email protected] eller Talent Partner Christian Falevik, [email protected]. Fackliga representanter – Sveriges Ingenjörer: Mikael Hjort, +46 107-38 29 86; Ledarna: Frank Hollstedt, +46 107-38 70 43; Unionen: Fredrik Holmgren, +46 107-38 21 85.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Opinionen - Opinionsläge Novus: Oförändrat stöd – Socialdemokraterna störst
    Ons, 19 nov 2025 - 08:35
  • Statsskulden - Statsskulden – nivå, utveckling och betydelse för Sverige
    Ons, 8 okt 2025 - 08:00