Ledigt jobb: Kontrollingenjör
- Jobb
- Factory Controller till HVDC-teamet i Ludvika
Factory Controller till HVDC-teamet i Ludvika
Hitachi Energy Sweden ABDalarnas län, Ludvika
Tidigare erfarenhet är önskad
78 dagar kvar
att ansöka till jobbet
Möjligheten
HVDC (Högspänd likström) är en produktgrupp inom Hitachi Energy, som utvecklar, tillverkar och säljer DC-överföringssystem på en global marknad. HVDC-teknik används för att överföra elektricitet över långa avstånd och för kraftöverföring via havskablar. För HVDC-fabrikens ekonomiteam i Ludvika, Sverige, söker vi nu dig som har tidigare erfarenhet av fabrik- eller affärskontroll och som vill följa med oss på vår spännande resa framåt!
Som Factory Controller kommer du att fungera som Finance Business Partner till chefen för HVDC-produkten, inklusive olika avdelningschefer inom fabriken. Du kommer att vara ansvarig för att driva kostnadsoptimering genom att övervaka, kontrollera, analysera och tolka finansiella data. Dessa uppgifter kräver att du är en driven person med förmåga att effektivt tillämpa kunskap och färdigheter i praktiken. Du är troligen en självmotiverad och målinriktad person som tror på livslångt lärande och som inte är rädd för att träda fram som ledare för att driva teamet och fabriken framåt.
Dina ansvar inkluderar också att rekommendera och implementera initiativ för att förbättra produktiviteten, minska kostnader och öka effektiviteten, samt att utvärdera olika affärsplaner och stödja i att bygga scenarier och rekommendera lämpliga åtgärder. Därför ser vi helst att du har kunskap och arbetslivserfarenhet från relaterade uppgifter i en tidigare roll.
Denna position är baserad i Ludvika, Sverige.
Hur du kommer att göra skillnad
- Leva fabrikens finanser och kapitalbudgeteringsprocess och prognostisera olika finansiella parametrar.
- Driva kostnadsstruktur, effektiv produktfunktionskontroll och föreslå lämplig affärsmodell för fabriken.
- Driva olika initiativ för att förbättra produktivitet och kostnadseffektivitet och ge insikter och analyser för att stödja beslutsfattandet.
- Säkerställa korrekt styrning och regelbundna granskningar av produktfunktioner och relaterade projekt samt säkerställa hög kvalitet och transparens av finansiella data, rapportering och avslöjanden i enlighet med definierade standarder och finansiella stängningsscheman.
- Säkerställa att fysisk inventering utförs i tid och upprätthålla noggrannhet i transaktioner och register för all inventering och säkerställa dess finansiella revision på årlig basis.
- Förhindra underabsorbering i produktfunktionen och proaktivt identifiera grundorsaker och vidta nödvändiga åtgärder för att mildra det.
- Kommunicera effektivt med intressenter och granska och presentera HVDC-produktens finanser på månadsbasis. Säkerställa att finansiell stängning sker i tid och tillhandahålla dokumentation relaterad till revision och säkerställa att revisionsfrågor hanteras på lämpligt sätt med alla intressenter.
- Definiera och implementera interna kontroller angående finansiella och icke-finansiella operationer.
Din bakgrund
- Kandidatexamen i ekonomi, redovisning, företagsekonomi eller relaterat område.
- Tidigare erfarenhet av att arbeta med affärskontroll, fabrikskontroll och/eller uppgifter relaterade till beskrivningen ovan.
- Analytiska och redovisningsfärdigheter är avgörande.
- God kunskap om SAP och MS Excel är nödvändig.
- Engelska, både skriftligt och muntligt, krävs. Svenska och/eller andra språk ses som en fördel.
- Självmotiverad, målinriktad och driven person med ambition att lära och utvecklas, kapabel att arbeta både självständigt och som en del av ett team.
Vad vi erbjuder
- Kollektivavtal
- Flexibel arbetstid
- Vård och wellness-ersättning
- Fantastiska karriärmöjligheter inom Hitachi Energy både inom Sverige och globalt
- Mentor för att stödja dig under onboardingen
- Olika utbildningar och utbildningar som stödjer medarbetarutveckling
- Mångsidigt företag med över 70+ nationaliteter som arbetar i Sverige
- Tilläggsersättning för föräldraledighet
- Medarbetarförmånsportal med tusentals rabatter och förmåner
Mer om oss
Vi söker en mängd olika personer med rätt inställning för att gå med i vårt team, så tveka inte att ansöka även om du inte uppfyller alla krav. Ansökningar kommer att granskas löpande och positionen kan fyllas med kort varsel.
Rekryteringschef Ritesh Rai, [email protected] kommer att svara på dina frågor om positionen. Fackliga representanter - Sveriges Ingenjörer; Mikael Hjort, + 46 107 38 29 86; Ledarna: Frank Hollstedt, +46 107-38 70 43; Unionen: Fredrik Holmgren, +46 107 38 21 85. Eventuella andra frågor kan riktas till Talent Partner [email protected]
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb