Ledigt jobb: Processansvarig, ITIL
- Jobb
- R&D & Typ Test Supervisor
R&D & Typ Test Supervisor
Hitachi Energy Sweden ABDalarnas län, Ludvika
Tidigare erfarenhet är önskad
30 dagar kvar
att ansöka till jobbet
Möjligheten
Som R&D & Typ Test Supervisor kommer du antingen att vara en del av ett installationsteam eller leda installationen. Om du är installationssupervisor kommer du att vara ansvarig för allt från planering, säkerställande av korrekta ritningar och material, följa tidsplanen och se till att ditt team är väl koordinerat för uppgiften. Denna roll är en del av det sista steget innan produkter överlämnas till produktion eller testas innan leverans till kunden. Ibland kan resor ingå i jobbet, men det är inte ett krav.
Vi uppmuntrar dig att ansöka även om du inte uppfyller alla angivna kvalifikationer. Vi är intresserade av din potential och hur din erfarenhet kan bidra till vårt team. Kom som du är och var redo att växa. Ta med din passion, din energi och gå med i ett team som tror: Mångfald + Samarbete = Innovation.
Hur du kommer att göra skillnad
- Delta i planeringsfasen och uppstartsmöten för specifika projekt
- Säkerställ att alla ritningar och material är tillgängliga, aktuella och korrekt förberedda tillsammans med ansvarig ingenjör
- Övervaka och vägleda underleverantörer för att säkerställa att monteringen utförs enligt Hitachis instruktioner och kvalitetsstandarder
- Säkerställ korrekt användning av personlig skyddsutrustning (PPE) och efterlevnad av HSE-planen
- Skapa en tidsplan för installationen och kontinuerligt rapportera framsteg till projektledaren och andra intressenter
- Rapportera problem i QIT och stödja både kortsiktiga och långsiktiga lösningar, samt assistera under monteringen i testkretsarna
Din bakgrund
- Du har ett tekniskt intresse och en självgående attityd för att kontinuerligt lära och utvecklas
- Du är bekväm med att arbeta med riskbedömningar
- Någon branschrelaterad arbetslivserfarenhet anses vara en stor fördel
- Flytande svenska och engelska, både i tal och skrift, krävs
- Du är flexibel i ditt arbetssätt och tar initiativ
- Erfarenhet av MS Office-paketet anses vara ett plus
Vad vi erbjuder
- Kollektivavtal
- Flexibel arbetstid (endast för alla tjänstemannajobb)
- Vård- och friskvårdsersättning
- Fantastiska karriärmöjligheter inom Hitachi Energy både i Sverige och globalt
- Mentor som stöd under din onboardingsfas
- Olika utbildningar och kurser som stödjer medarbetarutveckling
- Mångsidigt företag med över 70+ nationaliteter som arbetar i Sverige
- Tilläggsersättning för föräldraledighet
- Medarbetarförmånsportal med tusentals rabatter och förmåner
Mer om oss
Är du redo för en spännande ny utmaning? Välkommen att ansöka för denna position!
Rekryterande chef, Alexander Lindqvist, [email protected] kommer att svara på frågor angående positionen. Fackliga representanter: Svenska Ingenjörsförbundet: Mikael Hjort, +46 107-38 29 86; Fack: Fredrik Holmgren, +46 107-38 21 85; Ledare: Frank Hollstedt, +46 107-38 70 43. Övriga frågor kan riktas till Talent Acquisition Partner Ingrid Schjelderup, [email protected].
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb