Ledigt jobb: Doktorand
- Jobb
- Doktorand i Robotik och Artificiell Intelligens

Doktorand i Robotik och Artificiell Intelligens
Luleå Tekniska UniversitetNorrbottens län, Luleå
Tidigare erfarenhet är önskad
31 dagar kvar
att ansöka till jobbet
Doktorand i Robotik och Artificiell Intelligens
Luleå tekniska universitet växer starkt med världsledande kompetens inom flera forskningsområden. Vi formar framtiden genom innovativ utbildning och banbrytande forskningsresultat, och baserat på Arktis skapar vi global social nytta. Vår vetenskapliga och konstnärliga forskning och utbildning bedrivs i nära samarbete med internationella, nationella och regionala företag, offentliga aktörer och ledande universitet. Luleå tekniska universitet har en total omsättning på nästan 2,1 miljarder SEK per år. Vi har för närvarande 1 900 anställda och 18 700 studenter.
Under de kommande åren kommer miljardinvesteringar att göras i stora projekt i Norrland för att skapa ett fossilfritt samhälle både nationellt och globalt. Luleå tekniska universitet är involverat i flera av dessa banbrytande forskningsprojekt och i den samhällsomvandling som de medför. Vi erbjuder ett brett utbud av kurser och utbildningsprogram för att matcha de färdigheter som efterfrågas. Vi hoppas att du vill hjälpa oss att bygga de hållbara företag och samhällen i framtiden.
Vi söker en doktorand i Robotik och Artificiell Intelligens (RAI) baserad vid Institutionen för datavetenskap, elektroteknik och rymdteknik som en del av det nationella forskningsprogrammet WASP. Robotik och AI - Luleå tekniska universitet (https://www.fieldrobotics.eu/)
Wallenberg AI, Autonoma System och Programvara (WASP)
WASP är Sveriges största individuella forskningsprogram någonsin, en stor nationell satsning för strategiskt motiverad grundforskning, utbildning och rekrytering av fakultet. Programmet tar upp forskning om artificiell intelligens och autonoma system som samarbetar med människor, anpassar sig till sin miljö genom sensorer, information och kunskap, och bildar intelligenta system av system. Visionen för WASP är utmärkt forskning och kompetens inom artificiell intelligens, autonoma system och programvara för svensk samhälls- och industrinytta. Läs mer (https://wasp-sweden.org/)
Ämnesbeskrivning
Robotik och artificiell intelligens syftar till att utveckla nya robotiska system som kännetecknas av avancerad autonomi för att förbättra robotarnas förmåga att interagera med den omgivande miljön och människor under utförandet av specifika uppgifter.
Projektbeskrivning
Visionen för RAI syftar till att stänga klyftan från teori till verklighet, medan teamet har stark expertis inom fältrobotik. Som doktorand kommer du att ha möjlighet att bidra inom ett eller flera av dessa fokusområden, engagera dig i både teoretisk och experimentell forskning inom:
- Autonomi för modulär och mjuk robotik
- Rekonfigurerbar morfogenes
- Autonomi för självmonterande robotar
- Terränganpassad rörelse
- Inbäddad sensorik och mjuk aktivering
- Människa-robot interaktion
- Människa i loop riskmedveten navigering
- Dynamisk uppgiftsschemaläggning i delade arbetsytor
- Delad autonomi och prediktiv inlärning
- Människa-robot teamarbete i distribuerat beslutsfattande
- Sensing och perception
- Collaborativ perception och lokalisering
- Perception i visuellt försämrade dynamiska miljöer
- Lärande-baserad kognitiv perception
- Semantisk resonemang för naturliga miljöer
- Multi-sensor fusion
Arbetsuppgifter
Som doktorand ägnar du mestadels av din tid åt doktorandstudier och de forskningsprojekt som du är en del av. Du förväntas utföra både experimentellt och teoretiskt arbete inom dina forskningsstudier samt kommunicera dina resultat vid nationella och internationella konferenser och i vetenskapliga tidskrifter. Det mesta av din arbetstid kommer att ägnas åt dina egna forskningsstudier. Dessutom kan du få möjlighet att prova lärarrollen eller andra avdelningsuppgifter, upp till maximalt 20% av heltid. Som forskare arbetar du som en neutral part i många sammanhang, vilket ger en stor möjlighet att vara involverad i utmanande utvecklingsprojekt.
Kvalifikationer
Vi söker en högmotiverad doktorand som är ivrig att göra skillnad inom robotik och artificiell intelligens. Kandidater bör ha en masterexamen i elektroteknik eller datavetenskap eller ha avslutat kurser som motsvarar minst 240 ECTS-poäng inklusive minst 60 ECTS-poäng från andra cykeln inom elektroteknik eller datavetenskap; alternativt visat i stort sett motsvarande kunskap. Vi förväntar oss att kandidater har tidigare erfarenhet inom områden som reglerteknik, förstärkningsinlärning, fältrobotik. Vidare bör kandidater ha utmärkta studieresultat, mycket goda programmeringskunskaper och hög kompetens i muntlig och skriftlig kommunikation på engelska. Erfarenhet inom fältrobotik och verklig experimentering kommer att beaktas som en merit.
Ytterligare information
Anställning som doktorand är begränsad till 4 år, undervisning och andra avdelningsuppgifter kan läggas till med max 20%. Placering: Luleå. Startdatum: 01 oktober 2025.
För ytterligare information om tjänsten, vänligen kontakta George Nikolakopoulos, ordförande professor, (+46) 920 49 1298 geonik@ltu.se (mailto:geonik@ltu.se)
Fackliga företrädare:
SACO-S Diana Chroneer, (+46) 920-49 2037 diana.chroneer@ltu.se (mailto:diana.chroneer@ltu.se)
OFR-S Lars Frisk, (+46) 920-49 1792 lars.frisk@ltu.se (mailto:lars.frisk@ltu.se)
Vid olika tolkningar av den engelska och svenska versionen av denna annons gäller den svenska versionen.
Ansökan
Vi föredrar att du ansöker om denna tjänst genom att klicka på ansök-knappen nedan. Ansökan ska innehålla ett CV, personligt brev och kopior av verifierade betyg från gymnasiet och universitet. Märk din ansökan med referensnumret nedan. Din ansökan, inklusive betyg, måste vara skriven på engelska eller svenska.
Ansökningstid: 02 maj 2025
Referensnummer: 1518-2025
🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Andra jobb inom samma område
Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb
-
Piteå Kommun
-
Luleå kommun, Arbetsmarknads- och utbildningsförvaltningen
-
Övr. pedagoger med teoretisk specialistkompetens
Jokkmokk kommun, Barn- och utbildningsavdelningen
-
Lapplands kommunalförbund, Lapplands Gymnasium Gällivare
-
StudentConsulting
-
Stora Nyheter & Förbättringar på Statsskuld.se
Mån, 31 mar 2025 - 15:20 -
Riksbanken Lämnar Styrräntan Oförändrad: Effekter och Prognoser
Tors, 20 mar 2025 - 14:02