Verktygsmakare till KB Components Placell AB

KB Components AB

Jönköpings län, Gislaved

Tidigare erfarenhet är önskad

22 dagar kvar
att ansöka till jobbet

KB Components är ett globalt växande företag, noterat på Nasdaq First North Premier Growth Market, med en årlig omsättning på cirka 3 000 MSEK och cirka 2 300 anställda. Med en tydlig vision om att bli världsledande inom tekniskt avancerade polymera produkter arbetar vi målmedvetet utifrån våra tre övergripande målsättningar: tillväxt, lönsamhet och trivsel. Vår ambition är att vara ett av världens bästa plastföretag! Våra huvudsakliga kundsegment finns inom fordonsindustrin, möbelindustrin och belysningsteknik. Utveckling, produktion och försäljning sker i någon av våra anläggningar i Örkelljunga och Gislaved i Sverige, Kaunas i Litauen, Zilina i Slovakien, Puebla och Irapuato i Mexiko, Dallas i USA, Windsor i Kanada, Wuxi i Kina, Nurmijärvi i Finland, Tallinn i Estland och New Dehli i Indien.

 

 

Verktygsmakare till KB Components Placell AB
 

KB Components verktygsverkstad i Gislaved utför förebyggande underhåll, ändringar och reparationer av formverktyg för interna organisationen.

 

Som verktygsmakare på KB Components Placell ingår du i ett team där man tillsammans löser dagsproblem. Arbetsområdena omfattar reparation och underhåll av befintliga verktyg liksom ändringar och kompletteringar av verktygen. Du är även en del i fabrikens ständiga utveckling och planering för nya projekt.

 

Vi söker dig som har stort intresse och kunskap av formverktyg, dess konstruktion och uppbyggnad. Erfarenhet från tidigare arbete inom formsprutning är meriterande.

Kunskaper i MS Office-paketet är en nödvändighet för tjänsten.

Vi använder oss av Solidworks och Mastercam och arbetar med 3-axliga CNC-styrda maskiner och ser det därför som meriterande om du har erfarenhet av dessa system.
För att reparera våra formverktyg använder vi oss av en egen lasersvets.

 

Vi är en organisation som ständigt strävar efter att förbättra och utveckla våra processer. För att utvecklas och trivas hos oss är du en person som gillar att arbeta i team samt besitter en egen drivkraft att lösa problem och ta tag i saker samt komma med nya idéer och input till hur saker och processer kan göras bättre och mer effektivt. 



Frågor kring tjänsten ställer du till Fredrik Knutsson, chef för PPT/ Underhåll och verkstad fredrik.knutsson@kbcomponents.com (mailto:fredrik.knutsson@kbcomponents.com).

Frågor kring rekryteringsprocessen ställer du till Elisabeth Gyllenskiöld, HR Director elisabeth.gyllenskiold@kbcomponents.com (mailto:elisabeth.gyllenskiold@kbcomponents.com)

 

Vi arbetar med löpande urval så skicka din ansökan redan idag!

 

I denna rekrytering har vi valt våra annonseringskanaler och undanber oss all kontakt från rekryteringsföretag och annonssäljare.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Senaste artiklarna
  • Elpriset - Elpriser 21-22 mars 2025: Gratis timmar och sparmöjligheter
    Fre, 21 mar 2025 - 13:01
  • Styrräntan - Riksbanken Lämnar Styrräntan Oförändrad: Effekter och Prognoser
    Tors, 20 mar 2025 - 14:02
  • Rabattkod - Exklusivt Erbjudande: Köp Laddbox med Installation hos Evify!
    Tors, 20 mar 2025 - 11:01
  • Inflationen - Inflationen i februari 2025: KPIF stiger till 2,9%
    Tors, 13 mar 2025 - 08:36
  • Statsskulden - Sveriges Statsskuld på Historisk Lågpunkt
    Mån, 10 mar 2025 - 10:06